Volby do Senátu v roce 1998

Termíny voleb do Senátu v roce 1998

1. kolo
- pátek 13. listopadu a sobota 14. listopadu
(vyhlášeno prezidentem republiky na základě §1 odst. 3 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky)
2. kolo
- pátek 20. listopadu a sobota 21. listopadu
(proběhlo 7. den po 1. kole dle § 76 odst. 1 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky)

Volební obvody, ve kterých proběhly volby do Senátu v roce 1998

číslo
volebního obvodu
sídelní město senátor před volbami senátor zvolený ve volbách
1 Karlovy Vary Vladimír Kulhánek (ODS) Vladimír Kulhánek (ODS)
4 Most Richard Falbr (BEZPP) Richard Falbr (ČSSD)
7 Plzeň-jih Jaroslav Jurečka (ODS) Jiří Skalický (BEZPP)
10 Český Krumlov Karel Vachta (ČSSD) Martin Dvořák (ODS)
13 Tábor Pavel Eybert (ODS) Pavel Eybert (ODS)
16 Beroun Jiří Rückl (BEZPP) Jiří Rückl (BEZPP)
19 Praha 11 Václav Mencl (ODS) Daniel Kroupa (BEZPP)
22 Praha 10 Milan Kondr (ODS) Zuzana Roithová (KDU-ČSL)
25 Praha 6 Jan Koukal (ODS) Jan Ruml (US)
28 Mělník Jaroslav Horák (ODS) Jaroslav Horák (ODS)
31 Ústí nad Labem Oto Neubauer (ČSSD) Jaroslav Doubrava (KSČM)
34 Liberec Přemysl Sobotka (ODS) Přemysl Sobotka (ODS)
37 Jičín Jiří Liška (ODS) Jiří Liška (ODS)
40 Kutná Hora Karel Floss (ČSSD) Jan Fencl (ČSSD)
43 Pardubice Jaroslava Moserová (ODA) Jaroslava Moserová (ODA)
46 Ústí nad Orlicí Bohumil Čada (KDU-ČSL) Bohumil Čada (KDU-ČSL)
49 Blansko Libor Pavlů (ČSSD) Stanislav Bělehrádek (KDU-ČSL)
52 Jihlava Václav Jehlička (ODA) Václav Jehlička (BEZPP)
55 Brno-venkov Vlasta Svobodová (ODS) Tomáš Julínek (ODS)
58 Brno-město Luděk Zahradníček (ODS) Dagmar Lastovecká (ODS)
61 Olomouc Josef Jařab (BEZPP) František Mezihorák (ČSSD)
64 Bruntál Zdeněk Babka (ČSSD) Rostislav Harazin (KSČM)
67 Nový Jičín František Konečný (ODS) Jaroslav Šula (KDU-ČSL)
70 Ostrava-město Mirek Topolánek (ODS) Mirek Topolánek (ODS)
73 Frýdek-Místek Emil Škrabiš (KDU-ČSL) Emil Škrabiš (KDU-ČSL)
76 Kroměříž Eva Nováková (KDU-ČSL) František Kroupa (BEZPP)
79 Hodonín Jan Benda (KDU-ČSL) Josef Kaňa (KDU-ČSL)

Pozn.:

ODS
Občanská demokratická strana
ČSSD
Česká strana sociálně demokratická
KDU-ČSL
Křesťanská a demokratická unie - československá strana lidová
US
Unie svobody
ODA
Občanská demokratická aliance
KSČM
Komonistická strana Čech a Moravy
BEZPP
bez politické příslušnosti

Po kliknutí na číslo volebního obvodu získáte ucelený popis volebního obvodu.

Seznam kandidátů do Senátu pro volby v roce 1998

(zdroj: materiály ČTK)

  • volební obvod: č. 1 - Karlovy Vary

    • Mgr. Vladimír Kulhánek, senátor (ODS)
    • Ing. Edmund Janisch, učitel (ČSSD)
    • Mgr. Jaroslav Borka, asistent poslance (KSČM)
    • Zdeněk Šmíd, spisovatel (KDU-ČSL)
    • Marie Tobolková, lékařka (Strana zelených)
  • volební obvod: č. 4 - Most

    • Ing. MUDr. Jiří Pešek, lékař (ODS)
    • JUDr. Richard Falbr, předseda ČMKOS (ČSSD)
    • RSDr. Vlastimil Balín, 1. místopředseda ÚV KSČM (KSČM)
    • Pavel Weiss, přednosta Okresního úřadu Most (nezávislý)
    • Andrej Olejník (Vlastenecká republikánská strana)
  • volební obvod: č. 7 - Plzeň-jih

    • Ing. Jaroslav Jurečka, senátor (ODS)
    • Ing. Jiří Poděbradský, pedagog (ČSSD)
    • Ivana Levá, učitelka (KSČM)
    • Ing. Jiří Skalický (US/ODA)
    • Mgr. Světla Brendlová (Hnutí Nezávislí)
  • volební obvod: č. 10 - Český Krumlov

    • MUDr. Martin Dvořák, soukromý lékař (ODS)
    • Mgr. Karel Vachta, senátor (ČSSD)
    • Viliam Koršala, soukromý podnikatel (KSČM)
    • Zdeněk Štěpán, místostarosta Českého Krumlova (KDU-ČSL)
    • Zdeněk Troup (nezávislý)
  • volební obvod: č. 13 - Tábor

    • Mgr. Pavel Eybert, senátor (ODS)
    • MUDr. Jaroslav Kopecký, lékař (ČSSD)
    • Ivan Nadberežný, podnikatel (KSČM)
    • MUDr. Josef Kolář, chirurg (US/ODA)
    • Lubor Tůma (Strana konzervativní smlouvy)
    • Jaromír Grumlík (Hnutí Nezávislí)
  • volební obvod: č. 16 - Beroun

    • Prof. Milan Knížák, univerzitní profesor (ODS)
    • MUDr. Karel Kobes, ředitel ZÚNZ (ČSSD)
    • Václav Frank, poslanec PS (KSČM)
    • Ing. Jiří Rückl, senátor (US/ODA)
  • volební obvod: č. 19 - Praha 11

    • Ing.arch. Václav Mencl, senátor (ODS)
    • PaedDr. Zdeněk Šarapatka, poradce (ČSSD)
    • Doc. PhDr. Jaroslav Matějka, CSc., spisovatel (KSČM)
    • Mgr. Daniel Kroupa, předseda ODA (US/ODA)
    • Karel Hurt (Strana zelených)
  • volební obvod: č. 22 - Praha 10

    • Ing. Milan Kondr, senátor (ODS)
    • Ing. Karel Výrut, CSc., místostarosta MČ Praha 10 (ČSSD)
    • Petr Zajíček, tiskař - grafik (KSČM)
    • MUDr. Zuzana Roithová, bývalá ministryně zdravotnictví (KDU-ČSL)
    • Věra Řezníčková (Strana zelených)
    • JUDr. PhDr. Oldřich Choděra, advokát (nezávislý)
  • volební obvod: č. 25 - Praha 6

    • RNDr. Jan Koukal, CSc., senátor (ODS)
    • Doc. Ing. Zdeněk Trojan, CSc., vš. pedagog (ČSSD)
    • Doc. PhDr. Alexander Tuček, CSc., pedagog (KSČM)
    • Jan Ruml, předseda US (US/ODA)
    • Karel Kříž, režisér (Hnutí Nezávislí)
  • volební obvod: č. 28 - Mělník

    • Jaroslav Horák, senátor (ODS)
    • Ing. Oldřich Pácha, technik - specialista (ČSSD)
    • Ing. Josef Materna, vedoucí odboru (KSČM)
    • Ratibor Majzlík, předseda DEU (KDU-ČSL)
    • Miroslav Baloun (Česká pravice)
  • volební obvod: č. 31 - Ústí nad Labem

    • Mgr. Zdeněk Kavina, starosta obvodu Ústí nad Labem - město (ODS)
    • Ing. Jan Schmidt, zaměstnanec IPB (ČSSD)
    • Jaroslav Doubrava, starosta Telnice (KSČM)
    • Prof. RNDr. Vlastimil Novobilský, rektor (US/ODA)
    • Petr Miller, ředitel a. s. C.H. Educa (Hnutí Nezávislí)
  • volební obvod: č. 34 - Liberec

    • MUDr. Přemysl Sobotka, senátor (ODS)
    • Doc. PhDr. Václav Pecina, CSc., vysokoškolský učitel (ČSSD)
    • Ing. Jaroslav Morávek, důchodce (KSČM)
    • Doc.MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc., prezident ČLK (US/ODA)
    • Josef Krejsa (Republikánská unie)
    • Vladimíra Hoření, starostka (Demokratická regionální strana)
    • Jan Horčic (Vlastenecká republikánská strana)
    • Pavel Harvánek, ředitel Divadla F.X. Šaldy (nezávislý)
  • volební obvod: č. 37 - Jičín

    • MVDr. Jiří Liška, senátor (ODS)
    • František Čech, umělec (ČSSD)
    • PaedDr. Jan Novák, redaktor (KSČM)
    • PhDr. Čestmír Jung (KDU-ČSL)
    • Ing. Jiří Drobeček (ČSNS)
  • volební obvod: č. 40 - Kutná Hora

    • Ing. Miloslav Palán, učitel (ODS)
    • Ing. Jan Fencl, ministr zemědělství (ČSSD)
    • Václav Melša, obchodní ředitel (KSČM)
    • Josef Miškovský, předseda výkonného výboru Pozemkového fondu ČR (KDU-ČSL)
  • volební obvod: č. 43 - Pardubice

    • Ing. Václav Stříteský, radní Pardubic (ODS)
    • Slavěna Broulíková, asistentka poslance (ČSSD)
    • Mgr. Václav Snopek, CSc., předseda OV KSČM (KSČM)
    • Doc.MUDr. Jaroslava Moserová, DrSc., senátorka (US/ODA)
    • Ing. Emil Efler (nezávislý)
  • volební obvod: č. 46 - Ústí nad Orlicí

      • Lubomír Hýbl, starosta České Třebové (ODS)
      • František Slavík, tajemník OVV ČSSD (ČSSD)
      • Ing. Jiří Karlíček, předseda OV KSČM (KSČM)
      • Bohumil Čada, senátor (KDU-ČSL)
    • volební obvod: č. 49 - Blansko

      • Stanislav Frantel, pracovník Ministerstva obrany (ODS)
      • Ing. Jiří Drápela, lesní inženýr (ČSSD)
      • Ing. Jiří Bebar, soukromý podnikatel (KSČM)
      • Ing. Stanislav Bělehrádek, místopředseda KDU-ČSL (KDU-ČSL)
    • volební obvod: č. 52 - Jihlava

      • MUDr. Ivan Činčera, soukromý lékař (ODS)
      • MUDr. Pavel Málek, soukromý lékař (ČSSD)
      • RSDr. Jiří Vlach, starosta Dobronína (KSČM)
      • Mgr. Václav Jehlička, senátor(US/ODA)
    • volební obvod: č. 55 - Brno-venkov

      • MUDr. Tomáš Julínek, ředitel nemocnice (ODS)
      • Ing. Stanislav Fiala, podnikatel (ČSSD)
      • Ing. Pavel Pavlík, obchodní zástupce (KSČM)
      • Václav Benda, předseda MV KDU-ČSL v Brně (KDU-ČSL)
      • Jiří Bílý, předseda HSMS-MNSJ (HSMS-MNSJ)
    • volební obvod: č. 58 - Brno-město

      • JUDr. Dagmar Lastovecká, primátorka Brna (ODS)
      • Mgr. Václav Božek, CSc. vš. učitel (ČSSD)
      • Doc. PhDr. Josef Kůta, CSc., předseda MV KSČM (KSČM)
      • RNDr. Luděk Zahradníček, senátor (US/ODA)
      • Jiří Vachek, technik (Hnutí Nezávislí)
    • volební obvod: č. 61 - Olomouc

      • Doc. Ing. Jan Hálek, náměstek na MŠMT (ODS)
      • PhDr. prof. František Mezihorák, CSc., vš. učitel (ČSSD)
      • Ing. Miroslav Marek, technik (KSČM)
      • Ing. Tomáš Kvapil, poslanec PS (KDU-ČSL)
    • volební obvod: č. 64 - Bruntál

      • MUDr. Jana Škrlová, soukromá lékařka (ODS)
      • Ing. Zdeněk Babka, senátor (ČSSD)
      • Rostislav Harazin, starosta Světlé Hory (KSČM)
      • Luděk Jurajda, starosta Karlovy Studánky (US/ODA)
      • Ing. Miroslav Štěpán, CSc., generální tajemník SČK (SČK)
      • Milan Glombíček, starosta Karlovic (nezávislý)
      • Jaromír Foltýn, učitel (nezávislý)
    • volební obvod: č. 67 - Nový Jičín

      • MVDr. Milan Šturm, veterinární lékař (ODS)
      • Mgr. Jiří Dener, advokát (ČSSD)
      • Ludmila Hanzelková, ekonomka (KSČM)
      • Jaroslav Šula (KDU-ČSL)
      • Jaroslav Petržela (nezávislý)
      • Alois Kreisel (nezávislý)
    • volební obvod: č. 70 - Ostrava-město

      • Ing. Mirek Topolánek, senátor (ODS)
      • PaedDr. Jiří Grossmann, tajemník OVV ČSSD (ČSSD)
      • JUDr. Josef Babka, ředitel pro právní vztahy (KSČM)
      • Ing. František Hromek, majitel poradenské firmy (US/ODA)
      • František Kunčík, člen zastupitelstva Ostravy (DŽJ)
      • Václav Vápeník (Českomoravská akční strana středu)
    • volební obvod: č. 73 - Frýdek-Místek

      • Ing. Zdeněk Budínský, zástupce starosty Českého Těšína (ODS)
      • Ing. Miroslav Doseděl, ředitel pro strategii TŽ Třinec (ČSSD)
      • MUDr. Halina Dordová, lékařka (KSČM)
      • Ing. Emil Škrabiš, senátor (KDU-ČSL)
      • Jiří Pinkava (Koexistenta - Soužití)
      • Ladislav Gavlas (nezávislý)
      • Jan Szotkowski (nezávislý)
    • volební obvod: č. 76 - Kroměříž

      • Prof. Mgr. Miloš Horanský, proděkan DAMU (ODS)
      • Ing. Jan Slanina, architekt (ČSSD)
      • Ing. Jaroslav Adamík, manažer (KSČM)
      • František Kroupa, starosta Chropyně (KDU-ČSL)
      • Josef Horák, stavební projektant (nezávislý)
      • Antonín Žižka (HSMS-MNSJ)
    • volební obvod: č. 79 - Hodonín

      • Mgr. Miroslav Novotný, vedoucí odboru ÚP (ODS)
      • Ing. Zdeněk Lukeš, ředitel SOU (ČSSD)
      • RSDr. Antonín Zralý, předseda OV KSČM (KSČM)
      • Josef Kaňa, personální ředitel (KDU-ČSL)

    Zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky

    § 1 odst. 3

    Volby do Parlamentu České republiky vyhlašuje prezident republiky nejpozději 90 dnů před jejich konáním. Rozhodnutí o vyhlášení voleb se uveřejňuje ve Sbírce zákonů. Za den vyhlášení voleb do Parlamentu České republiky se považuje den, kdy byla rozeslána částka Sbírky zákonů, v níž bylo rozhodnutí o vyhlášení voleb do Parlamentu České republiky uveřejněno.

    § 76 odst. 1

    V případě, že žádný z kandidátů nezíská počet hlasů potřebný ke zvolení podle § 75, zajistí okresní úřad v sídle volebního obvodu, aby se druhé kolo voleb konalo sedmý den po ukončení hlasování v prvním kole.