Volby do Senátu v roce 2002

Termíny voleb do Senátu v roce 2002

1. kolo
- 25. a 26. října 2002
(vyhlášeno prezidentem republiky na základě §1 odst. 3 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky)
2. kolo
- 1. a 2. litopadu 2002
(proběhlo 7. den po 1. kole dle § 76 odst. 1 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky

Volební obvody, ve kterých proběhly volby do Senátu v roce 2002

číslo
volebního
obvodu
sídelní město senátor před volbami senátor zvolený ve volbách
3 Cheb Peter Morávek (ČSSD) Ladislav Macák (ČSSD)
6 Louny Ivan Havlíček (ČSSD) Miloslav Pelc (ODS)
9 Plzeň-město Bohumil Kulhánek (ODS) Richard Sequens (US-DEU)
12 Strakonice Pavel Rychetsky (ČSSD) Pavel Rychetský (ČSSD)
15 Pelhřimov Milan Štěch (ČSSD) Milan Štěch (ČSSD)
18 Příbram Zdeněk Vojíř (ČSSD) Jaromír Volný (ODS)
21 Praha 5 Michael Žantovský (ODA) Miroslav Škaloud (ODS)
24 Praha 9 Josef Pavlata (ODS) Josef Pavlata (ODS)
27 Praha 1 Václav Fischer (nezávislý) Martin Mejstřík (Cesta změny)
30 Kladno Ladislav Svoboda (ČSSD) Ladislav Svoboda (ČSSD)
33 Děčín Egon Lánský (ČSSD) Josef Zoser (Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst)
36 Česká Lípa Miroslav Coufal (ČSSD) Karel Tejnora (ODS)
39 Trutnov Vlastimil Šubrt (ODS) Ivan Adamec (ODS)
42 Kolín Vladislav Malát (ODS) Jan Rakušan (ČSSD)
45 Hradec Králové Karel Barták (ODA) Karel Barták (nezávislý)
48 Rychnov nad Kněžnou František Bartoš (KDU-ČSL) Václava Domšová (Sdružení nezávislých)
51 Žďár nad Sázavou Jiří Šenkýř (KDU-ČSL) Josef Novotný (Sdružení nezávislých)
54 Znojmo Milan Špaček (KDU-ČSL) Vladimír Železný (Nezávislí)
57 Vyškov Oldřich Dočekal (KDU-ČSL) Ivo Bárek (ČSSD)
60 Brno-město Jan Zahradníček (KDU-ČSL) Jiří Zlatuška (Liberální reformní strana)
63 Přerov Jitka Seitlová (ODA) Jitka Seitlová (Nezávislí)
66 Olomouc Karel Korytář (ČSSD) Vítězslav Vavroušek (ODS)
69 Frýdek-Místek Věra Vašínková (ČSSD) František Kopecký (ODS)
72 Ostrava-město Vítězslav Matuška (ČSSD) Václav Roubíček (ODS)
75 Karviná Antonín Petráš (KSČM) Eduard Matykiewicz (KSČM)
78 Zlín Irena Ondrová (ODS) Alena Gajdůšková (ČSSD)
81 Uherské Hradiště Jaroslav Petřík (KDU-ČSL) Josef Vaculík (KDU-ČSL)

Pozn.: Po kliknutí na číslo volebního obvodu získáte ucelený popis volebního obvodu.

Seznam kandidátů do Senátu pro volby v roce 2002

(zdroj: ČTK, 16. října 2002; http://www.volby.cz)

  • Volební obvod č. 3 - Cheb

    senátor před volbami: Peter Morávek (zvolen za ČSSD; od května 2001 nezávislý)

    • Petr Borka (Balbínova poetická strana)
    • Ladislav Macák (ČSSD), starosta Tachova
    • Václav Černý (KSČM), předseda karlovarské krajské rady KSČM
    • Jan Volavka (ODS), psycholog
    • Karel Nykles (Strana zelených)
    • Vojtěch Šrámek (Unie svobody-DEU), vedoucí odboru na MŠMT
    • Hana Heyduková (nezávislá), ředitelka Lázní Františkovy Lázně
  • Volební obvod č. 6 - Louny

    senátor před volbami: Ivan Havlíček (ČSSD)

    • Ivan Havlíček (ČSSD), senátor
    • Filip Celba (KSČM), starosta obce Slabce
    • Miloslav Pelc (ODS), starosta Nového Strašecí
    • Jan Bartoň (Sdružení nezávislých), starosta obce Staňkovice
    • Bohuslav Kuneš (Unie svobody-DEU), ředitel Obchodní akademie v Žatci
    • František Povolný (ODA; za koalici stran Evropští demokraté a DA), ředitel muzea v Rakovníku
    • Ladislav Půlpán (nestraník; za koalici "Váš hlas nebude podporovat plané řeči ve zbytečném Senátu, ale podpoří užitečnou věc: celý plat našich senátorů půjde na zdravotnictví Vašeho obvodu, a to až do té doby, než bude Senát zrušen"), umělecký řemeslník
  • Volební obvod č. 9 - Plzeň-město

    senátor před volbami: Bohumil Kulhánek (ODS)

    • Jiří Samek (ČSSD), herec a městský zastupitel
    • Jana Bystřická (KSČM), politická pracovnice
    • Zdeněk Prosek (ODS), bývalý primátor Plzně
    • Richard Sequens (Unie svobody-DEU), lékař a městský zastupitel
  • Volební obvod č. 12 - Strakonice

    senátor před volbami: Pavel Rychetský (ČSSD)

    • Pavel Rychetský (ČSSD), senátor
    • Pavel Poláček (nestraník; za KSČM), učitel
    • Pavel Pavel (ODS), místostarosta Strakonic
    • Zdeněk Prokopec (Sdružení nezávislých), přednosta Okresního úřadu Písek
    • Karel Schwarzenberg (nestraník, za Unii svobody-DEU)
  • Volební obvod č. 15 - Pelhřimov

    senátor před volbami: Milan Štěch (ČSSD)

    • Milan Štěch (ČSSD), senátor a předseda ČMKOS
    • Václav Štěpán (KSČM), učitel
    • Jan Litomiský (ODS), bývalý člen České národní rady a pracovník okresního úřadu
    • Jaroslav Holík (nestraník; za Unii svobody-DEU), hokejový trenér
  • Volební obvod č. 18 - Příbram

    senátor před volbami: Zdeněk Vojíř (ČSSD)

    • Zdeněk Vojíř (ČSSD), senátor
    • Josef Vacek (KDU-ČSL), starosta Příbrami
    • Antonín Bartoň (KSČM), politický pracovník
    • Jaromír Volný (ODS), přednosta OÚ Příbram
  • Volební obvod č. 21 - Praha 5

    senátor před volbami: Michael Žantovský (ODA)

    • Jan Obst (ČSSD), předseda Českomoravského fotbalového svazu
    • Karel Janda (KSČM), podnikatel
    • Jozef Wagner (Občanská koalice-Politický klub), bývalý poslanec
    • Miroslav Škaloud (ODS), starosta Prahy 5
    • Jaroslav Staněk (Strana zelených), podnikatel
    • Václav Krása (Unie svobody-DEU), bývalý poslanec
  • Volební obvod č. 24 - Praha 9

    senátor před volbami: Josef Pavlata (ODS)

    • Josef Dobrý (ČSSD), starosta Prahy-Letňan
    • Evžen Smrkovský (nestraník; za KSČM), technolog
    • Petr Fiala (Naděje), místopředseda strany
    • Josef Pavlata (ODS), senátor
    • Martin Schulz (Sdružení nezávislých)
    • Sylva Rychtalíková (Unie svobody-DEU), právnička
    • Jiřina Nováková (koal. stran Evropští demokrati a ODA), místostarostka Prahy 14
    • František Vondráček (nezávislý), podnikatel
  • Volební obvod č. 27 - Praha 1

    senátor před volbami: Václav Fischer (nezávislý)

    • John Bok (nestraník; za Aktiv nezávislých občanů), předseda
    • Spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun
    • Martin Mejstřík (nestraník; za Cestu změny)
    • Jiří Hanzlíček (nestraník; za ČSNS), bývalý poradce ministra průmyslu a obchodu
    • Irena Ondráčková (ČSSD)
    • Jiří Tráva (nestraník; Evropští demokraté)
    • Noemi Zárubová-Pfeffermannová (nestraník; za KDU-ČSL), proděkanka HAMU
    • Karel Sýs (KSČM), básník
    • Slavomil Hubálek (Naděje), psycholog
    • Petr Weiss (ODS), lékař
    • Petr Cibulka (Pravý blok), předseda strany
    • Jiří Kotalík (Sdružení nezávislých), rektor AVU
    • Eduard Katzer (Strana venkova-Spojené občanské síly)
  • Volební obvod č. 30 - Kladno

    senátor před volbami: Ladislav Svoboda (ČSSD)

    • Ladislav Svoboda (ČSSD), senátor
    • Jana Klasová (KSČM), podnikatelka
    • Jindřich Sybera (ODS), starosta Stochova
    • Marie Bednářová (Sdružení nezávislých), bývalá starostka Kladna
  • Volební obvod č. 33 - Děčín

    senátor před volbami: Egon Lánský (ČSSD)

    • Anna Briestenská (ČSSD), zástupkyně ředitele nemocnice
    • Jiří Benedikt (KDU-ČSL), přednosta Okresního úřadu Děčín
    • Vladimír Reiber (KSČM), ekonom a člen zastupitelstva ve Varnsdorfu
    • Ladislav Gregor (ODS), podnikatel
    • Petr Hannig (Strana zdravého rozumu), hudebník a předseda strany
    • Josef Zoser (Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst), starosta Jiřetína pod Jedlovou
  • Volební obvod č. 36 - Česká Lípa

    senátor před volbami: Miroslav Coufal (ČSSD)

    • Miroslav Coufal (ČSSD), senátor
    • Václav Svatek (KSČM), učitel a krajský zastupitel
    • Karel Tejnora (ODS), lékař a radní České Lípy
    • Bohuslav Rychtařík (Sdružení nezávislých), starosta Stráže pod Ralskem
    • Stanislav Ludvík (Unie svobody-DEU), krajský zastupitel
  • Volební obvod č. 39 - Trutnov

    senátor před volbami: Vlastimil Šubrt (ODS)

    • Pavel Trpák (ČSSD), krajský zastupitel
    • Petr Jandera (KSČM), podnikatel
    • Ivan Adamec (ODS), starosta Trutnova
    • Tomáš Paducha (Unie svobody-DEU), starosta Pece pod Sněžkou
  • Volební obvod č. 42 - Kolín

    senátor před volbami: Vladislav Malát (ODS)

    • Jan Rakušan (ČSSD), ředitel nemocnice
    • František Švarc (KSČM), vedoucí výroby
    • Vladislav Malát (ODS), senátor
    • Zdenka Majerová (Sdružení nezávislých), starostka Kolína
    • Jan Černý (Unie svobody-DEU), veterinář a bývalý ministr ČR pro místní rozvoj
    • Jiří Otta (nezávislý), starosta Velkého Oseka
  • Volební obvod č. 45 - Hradec Králové

    senátor před volbami: Karel Barták (nestraník zvolený za ODA)

    • Jaroslav Bartoš (ČSSD), místostarosta Třebechovic pod Orebem
    • Milan Špás (KSČM), místopředseda krajské organizace KSČM
    • Marta Pohnerová (ODS), učitelka
    • Martin Dvořák (Volba pro město; podpoří jej i Unie svobody-DEU), bývalý primátor Hradce Králové
    • Karel Barták (nezávislý), senátor
    • Stanislav Pecka (nestraník; za Stranu venkova-Spojené občanské síly), pekař
  • Volební obvod č. 48 - Rychnov nad Kněžnou

    senátor před volbami: František Bartoš (KDU-ČSL)

    • Ivan Přikryl (ČSSD), předseda Svazu bytových družstev
    • František Bartoš (KDU-ČSL), senátor
    • Jan Langr (nestraník; za KSČM), učitel
    • Miroslava Němcová (ODS), místostarostka Rychnova nad Kněžnou
    • Václava Domšová (Sdružení nezávislých), starostka Deštného v Orlických horách
    • Petr Vančura (Volba pro město)
    • Konstantin Korovin (nezávislý kandidát), historik
  • Volební obvod č. 51 - Žďár nad Sázavou

    senátor před volbami: Jiří Šenkýř (KDU-ČSL)

    • Jiří Šenkýř (KDU-ČSL), senátor
    • Alois Koukola (nestraník; za KSČM), strojní inženýr a místostarosta Velké Bíteše
    • Miroslav Sedlařík (ODS), podnikatel
    • Josef Novotný (Sdružení nezávislých), starosta Bystřice nad Pernštejnem
    • Jan Dřínek (nezávislý, podpora ČSSD), starosta dobrovolných hasičů
  • Volební obvod č. 54 - Znojmo

    senátor před volbami: Milan Špaček (KDU-ČSL)

    • Oldřich Kraipl (ČSSD)
    • Milan Špaček (KDU-ČSL), senátor
    • Ludvík Hekrle (KSČM)
    • Vladimír Železný (nestraník; za hnutí Nezávislí), ředitel TV Nova
    • Jaromír Morávek (Konzervativní strana), jednatel
    • Jiří Moravec (nezávislý), podnikatel
    • Růžena Šalomonová (nezávislá), předsedkyně jihomoravských školských odborů
  • Volební obvod č. 57 - Vyškov

    senátor před volbami: Oldřich Dočekal (KDU-ČSL)

    • Ivo Bárek (nestraník; za ČSSD), přednosta Okresního úřadu Vyškov
    • František Adamec (KDU-ČSL), lékař a místostarosta Vyškova
    • Zdeněk Koudelka (KSČM), zástupce starosty
    • Ignác Hoza (nestraník; za ODA), rektor Vysoké vojenské školy pozemního vojska Vyškov
    • František Pejřil (ODS), starosta a bývalý poslanec
    • František Kopecký (Sdružení nezávislých), starosta Tvarožné
  • Volební obvod č. 60 - Brno-město

    senátor před volbami: Jan Zahradníček (KDU-ČSL)

    • Dominik Šulc (ČSSD), zástupce starosty Brna-sever
    • Jan Zahradníček (KDU-ČSL), senátor
    • Helena Sýkorová (KSČM), právnička
    • Jiří Zlatuška (nestraník; za Liberální reformní stranu), rektor Masarykovy univerzity v Brně
    • Ivan Kopečný (ODS), starosta Brna-Králova Pole
    • Jiřina Suchá (koalice "Váš hlas nebude podporovat plané řeči ve zbytečném Senátu, ale podpoří užitečnou věc: celý plat našich senátorů půjde na zdravotnictví Vašeho obvodu, a to až do té doby, než bude Senát zrušen")
    • Ladislav Vašíček (nestraník; za Stranu venkova-spojené občanské síly), básník
    • Vladimír Baďura (nestraník; za Aktiv nezávislých občanů), podnikatel
  • Volební obvod č. 63 - Přerov

    senátor před volbami: Jitka Seitlová (původně ODA; od července 2002 nestraník)

    • Václav Vápeník (Demokratická liga)
    • Jindřich Valouch (ČSSD), starosta Přerova
    • Otakar Šiška (KDU-ČSL), šéf bytového družstva
    • Josef Nekl (KSČM), podnikatel
    • Jitka Seitlová (Nezávislí), senátorka
    • František Kopečný (ODS), důchodce
    • Roman Haken (Strana zelených), pracovník Centra pro komunitní práci
  • Volební obvod č. 66 - Olomouc

    senátor před volbami: Karel Korytář (ČSSD)

    • Karel Korytář (ČSSD), senátor
    • Zdeněk Švec (nestraník; za KSČM), výkonný ředitel společnosti Esmo v Mohelnici
    • Václav Rýznar (Sdružení nezávislých), ředitel Fakultní nemocnice v Olomouci
    • Vítězslav Vavroušek (ODS), ředitel nemocnice a krajský zastupitel
    • Pavel Nováček (Strana pro otevřenou společnost), předseda strany
    • Vladimír Válek (Unie svobody-DEU), zástupce hejtmana Olomouckého kraje
  • Volební obvod č. 69 - Frýdek-Místek

    senátor před volbami: Věra Vašínková (ČSSD)

    • Věra Vašínková (ČSSD), senátorka
    • Pavol Lukša (KDU-ČSL), starosta Čeladné
    • Ivan Vrba (KSČM), právník
    • Dagmar Lahnerová (Moravská demokratická strana)
    • Zdeněk Stolař (ODA), starosta Frýdku-Místku
    • František Kopecký (ODS), programátor
    • Lev Mojžíšek (nezávislý)
    • Hans Postl (nezávislý)
  • Volební obvod č. 72 - Ostrava-město

    senátor před volbami: Vítězslav Matuška (ČSSD)

    • Pavel Dobeš (nestraník; za Balbínovu poetickou stranu), hudebník
    • Nataše Hradecká (nestraník; za Cestu změny)
    • Hana Zelenková (ČSSD), krajská zastupitelka
    • Jaromír Horák (KSČM), člen ostravského zastupitelstva a podnikatel
    • Václav Roubíček (nestraník; za ODS), rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity
    • Viktor Hubert (nestraník; za Stranu za životní jistoty)
  • Volební obvod č. 75 - Karviná

    senátor před volbami: Antonín Petráš (KSČM)

    • Vavřinec Fójcik (Cesta změny)
    • Karin Němcová (ČSSD), právnička
    • Josef Byrtus (KDU-ČSL), generální konzul ČR v Košicích
    • Eduard Matykiewicz (KSČM), předseda OV KSČM v Karviné
    • Petr Trojek (ODS), starosta Petrovic u Karviné
    • Květuše Szyroká (Sdružení nezávislých)
  • Volební obvod č. 78 - Zlín

    senátor před volbami: Irena Ondrová (ODS)

    • Alena Gajdůšková (ČSSD), vedoucí odboru na zlínském magistrátu
    • František Rábek (KSČM), zlínský městský zastupitel
    • Svatopluk Sládeček (Pravý blok)
    • Olga Gröschlová (nestraník; za ODA), ředitelka krajské hygienické stanice
    • Irena Ondrová (ODS), senátorka
    • Jan Slezák (nestraník; za Unii svobody-DEU), přednosta Okresního úřadu ve Zlíně
    • Luděk Maděra (Volba pro budoucnost)
    • Miroslav Holáň (nezávislý)
  • Volební obvod č. 81 - Uherské Hradiště

    senátor před volbami: Jaroslav Petřík (KDU-ČSL)

    • Stanislav Mišák (ČSSD), starosta Otrokovic
    • Pavel Dohnal (Hnutí samosprávné Moravy a Slezska)
    • Josef Vaculík (KDU-ČSL), ředitel Zemědělské agentury v Uherském Hradišti
    • Josef Páč (nestraník; za KSČM), podnikatel
    • Květoslav Tichavský (ODS), místostarosta Uherského Hradiště
    • Ladislav Šupka (nestraník; za ODA), starosta Uherského Hradiště
    • Jiří Deml (Sdružení nezávislých), starosta Kunovic

zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky

§ 1 odst. 3

Volby do Parlamentu České republiky vyhlašuje prezident republiky nejpozději 90 dnů před jejich konáním. Rozhodnutí o vyhlášení voleb se uveřejňuje ve Sbírce zákonů. Za den vyhlášení voleb do Parlamentu České republiky se považuje den, kdy byla rozeslána částka Sbírky zákonů, v níž bylo rozhodnutí o vyhlášení voleb do Parlamentu České republiky uveřejněno.

§ 76 odst. 1

V případě, že žádný z kandidátů nezíská počet hlasů potřebný ke zvolení podle § 75, zajistí okresní úřad v sídle volebního obvodu, aby se druhé kolo voleb konalo sedmý den po ukončení hlasování v prvním kole.