Volby do Senátu v roce 2008

Termíny voleb do Senátu v roce 2008

1. kolo
- pátek 17. a sobota 18. října 2008
(vyhlášeno prezidentem republiky na základě §1 odst. 3 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky)
2. kolo
- pátek 24. a sobota 25. října 2008
(proběhlo 7. den po 1. kole dle § 76 odst. 1 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky)

Volební obvody, ve kterých proběhly volby do Senátu v roce 2008

číslo
volebního
obvodu
sídelní město senátor před volbami senátor zvolený ve volbách
3 Cheb Ladislav Macák (ČSSD) Miroslav Nenutil (ČSSD)
6 Louny Miloslav Pelc (ODS) Marcel Chládek (ČSSD)
9 Plzeň-město Richard Sequens (US-DEU) Jiří Bis (ČSSD)
12 Strakonice Josef Kalbáč (KDU-ČSL) Miroslav Krejča (ČSSD)
15 Pelhřimov Milan Štěch (ČSSD) Milan Štěch (ČSSD)
18 Příbram Jaromír Volný (ODS) Josef Řihák (ČSSD)
21 Praha 5 Miroslav Škaloud (ODS) Miroslav Škaloud (ODS)
24 Praha 9 Josef Pavlata (ODS) Tomáš Kladívko (ODS)
27 Praha 1 Martin Mejstřík (Cesta změny) Zdeněk Schwarz (za ODS)
30 Kladno Ladislav Svoboda (ČSSD) Jiří Dienstbier (za ČSSD)
33 Děčín Josef Zoser (Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst) Jaroslav Sykáček (za ČSSD)
36 Česká Lípa Karel Tejnora (ODS) Karel Kapoun (ČSSD)
39 Trutnov Ivan Adamec (ODS) Pavel Trpák (ČSSD)
42 Kolín Jan Rakušan (ČSSD) Pavel Lebeda (za ČSSD)
45 Hradec Králové Karel Barták (BEZPP) Vladimír Dryml (ČSSD)
48 Rychnov nad Kněžnou Václava Domšová (BEZPP) Miroslav Antl (za ČSSD)
51 Žďár nad Sázavou Josef Novotný (SNK-ED) Dagmar Zvěřinová (ČSSD)
54 Znojmo Milan Špaček (KDU-ČSL) Marta Bayerová (KSČM)
57 Vyškov Ivo Bárek (BEZPP) Ivo Bárek (za ČSSD)
60 Brno-město Jiří Zlatuška (BEZPP) Miloš Janeček (ČSSD)
63 Přerov Jiří Lajtoch (ČSSD) Jiří Lajtoch (ČSSD)
66 Olomouc Vítězslav Vavroušek (ODS) Karel Korytář (ČSSD)
69 Frýdek-Místek František Kopecký (ODS) Eva Richtrová (ČSSD)
72 Ostrava-město Václav Roubíček (BEZPP) Petr Guziana (ČSSD)
75 Karviná Eduard Matykiewicz (KSČM) Radek Sušil (za ČSSD)
78 Zlín Alena Gajdůšková (ČSSD) Alena Gajdůšková (ČSSD)
81 Uherské Hradiště Josef Vaculík (KDU-ČSL) Hana Doupovcová (ČSSD)

Pozn.: Po kliknutí na číslo volebního obvodu získáte ucelený popis volebního obvodu.

Zkratky politických stran a hnutí:

ČSSD
Česká strana sociálně demokratická
KDU-ČSL
Křesťanská a demokratická unie – Československá strana lidová
ODS
Občanská demokratická strana
SNK-ED
Sdružení nezávislých kandidátů - Evropští demokraté
US-DEU
Unie svobody - Demokratická unie
BEZPP
bez politické příslušnosti

Seznam kandidátů pro volby do jedné třetiny Senátu

(k 6. říjnu 2008 – zdroj: www.volby.cz)

  • Volební obvod č. 3 - Cheb

    senátor před volbami: Ladislav Macák (ČSSD)

    • Jaromír Dušek (SDŽ)
    • Oldřich Dvorský (Nezávislí kandidáti)
    • Ivo Mlátilík (nezávislý)
    • Petr Němec (Strana zelených)
    • Miroslav Nenutil (ČSSD)
    • František Podlipský (KSČM)
    • Jan Svoboda (ODS)
  • Volební obvod č. 6 - Louny

    senátor před volbami: Miloslav Pelc (ODS)

    • Václav Beneš (KSČM)
    • František Bušek (Hnutí na podporu dobrovolných hasičů a dalších dobrovolníků)
    • Eva Hůlová (ČSNS 2005 a Strana zdravého rozumu - koalice)
    • Miroslav Hylák (Severočeši.cz)
    • Marcel Chládek (ČSSD)
    • Svatopluk Karásek (Strana zelených)
    • Jan Kerner (ODS)
    • Bohuslav Pichl (SDŽ)
    • Zděněk Renc (Středočeši)
    • Radovan Šabata (SNK ED)
    • Jaroslav Vápeník (NEZ/DEM)
  • Volební obvod č. 9 - Plzeň-město

    senátor před volbami: Richard Sequens (za US-DEU)

    • Jiří Bis (ČSSD)
    • Oldřich Kodeda (Koruna Česká, monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska)
    • Vladimír Líbal (Strana zelených)
    • Zdeněk Rokyta (ODS)
    • Richard Sequens (SOS)
    • Jiří Valenta (KSČM)
  • Volební obvod č. 12 - Strakonice

    senátor před volbami: Josef Kalbáč (KDU-ČSL)

    • Miroslav Beneš (ODS)
    • Pavel Buček (Strana zelených)
    • Taťána Jirousová (KSČM)
    • Josef Kalbáč (KDU-ČSL)
    • Miroslav Krejča (ČSSD)
    • Vilém Mikula (ČSNS 2005 a Strana zdravého rozumu - koalice)
    • Iveta Vilímková (SDŽ)
  • Volební obvod č. 15 - Pelhřimov

    senátor před volbami: Milan Štěch (ČSSD)

    • Stanislav Bernard (ODS)
    • Zdeněk Guži (Strana zelených)
    • Tomáš Hamet (PaS)
    • Jaroslav Maxmilián Kašparů (KDU-ČSL)
    • Marie Paukejová (SDŽ)
    • Milan Štěch (ČSSD)
    • Václav Urbánek (US-DEU, koalice US-DEU a SOS)
    • Jan Zedníček (KSČM)
  • Volební obvod č. 18 - Příbram

    senátor před volbami: Jaromír Volný (ODS)

    • Martin Bartoš (SZR)
    • Jiřina Humlová (KSČM)
    • Pavel Jánský (SDŽ)
    • Vladimír Kříž (US-DEU, koalice Středočeši)
    • Vladimír Kyselák (nezávislý)
    • Josef Řihák (ČSSD)
    • Alena Šálová (Strana zelených)
    • Josef Vacek (KDU-ČSL)
    • Jaromír Volný (ODS)
  • Volební obvod č. 21 - Praha 5

    senátor před volbami: Miroslav Škaloud (ODS)

    • Karel Berka (Strana občanské sebeobrany)
    • John Bok (KDU-ČSL)
    • Eva Hurychová (ČSNS 2005)
    • Helena Illnerová (Strana zelených)
    • Jaroslav Janeček (Strana zdravého rozumu)
    • František Nešetřil (US-DEU)
    • Klára Rulíková (SOS)
    • Petr Šimůnek (KSČM)
    • Miroslav Škaloud (ODS)
    • David Štěpán (SDŽ)
    • Marie Ulrychová Hakenová (Věci veřejné)
    • Jiří Witzany (ČSSD)
  • Volební obvod č. 24 - Praha 9

    senátor před volbami: Josef Pavlata (ODS)

    • Bohdan Babinec (ČSNS 2005 a Strana zdravého rozumu)
    • Zuzana Baudyšová (SNK ED)
    • Petr Cibulka (Volte Pravý Blok)
    • Ladislav Hrabal (Strana zelených)
    • Vlastimil Ježek (KDU-ČSL)
    • Tomáš Kladívko (ODS)
    • Jiří Koskuba (ČSSD)
    • Vít Olmer (Strana občanské sebeobrany)
    • Evžen Smrkovský (KSČM)
    • Šárka Weberová (SOS)
  • Volební obvod č. 27 - Praha 1

    senátor před volbami: Martin Mejstřík (za Cestu změny)

    • Dagmar Gušlbauerová (KSČM)
    • Blanka Haindlová (ČSSD)
    • Petr Hannig (ČSNS 2005 a Strana zdravého rozumu)
    • Pavel Klener (KDU-ČSL)
    • Michael Kocáb (Strana zelených)
    • Martin Mejstřík (US - DEU)
    • Zdeněk Schwarz (ODS)
    • Martin Jan Stránský (Věci veřejné)
    • Bohumil Vejtasa (SOS)
  • Volební obvod č. 30 – Kladno

    senátor před volbami: Ladislav Svoboda (ČSSD)

    • Pavla Bernardová (SDŽ)
    • Jiří Dienstbier (ČSSD)
    • Dan Jiránek (ODS)
    • Zdeněk Joukl (KAN)
    • Zdeněk Levý (KSČM)
    • Luboš Vrtilka (NEZ/DEM)
  • Volební obvod č. 33 - Děčín

    senátor před volbami: Josef Zoser (Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst)

    • Mirko Bernas (Severočeši.cz)
    • Miroslav Červenka (PaS)
    • Monika Lampová (Strana zelených)
    • Vladislav Raška (ODS)
    • Jaroslav Sykáček (ČSSD)
    • Václav Šenkýř (KSČM)
    • Miroslava Švubová (SOS)
    • Ilona Tůmová (SDŽ)
    • Josef Zoser (HNHRM)
  • Volební obvod č. 36 – Česká Lípa

    senátor před volbami: Karel Tejnora (ODS)

    • Jaromír Dvořák (SOS)
    • Miroslava Hudec (Strana zelených)
    • Karel Kapoun (ČSSD)
    • Oldřich Němec (SDŽ)
    • František Novosad (SNK ED)
    • Petr Skokan (ODS)
    • Miloš Tita (KSČM)
  • Volební obvod č. 39 - Trutnov

    senátor před volbami: Ivan Adamec (ODS)

    • Ivan Adamec (ODS)
    • Jiří Gangur (KSČM)
    • Jiří Kulich (Strana zelených)
    • Jan Sobotka (US-DEU)
    • Pavel Trpák (ČSSD)
    • Zbyněk Vobořil (Nestraníci)
  • Volební obvod č. 42 - Kolín

    senátor před volbami: Jan Rakušan (za ČSSD)

    • Jiří Buřič (ODS)
    • Jan Černý (US-DEU)
    • Robert Drda (Strana zelených)
    • Jiří Hanzlíček (SDŽ)
    • Pavel Lebeda (ČSSD)
    • Václav Navrátil (SNK ED)
    • Jaroslav Němeček (Hnutí na podporu hasičů a dalších dobrovolníků)
    • František Švarc (KSČM)
    • Jiří Zub (ČSNS 2005 a Strana zdravého rozumu)
  • Volební obvod č. 45 - Hradec Králové

    senátor před volbami: Karel Barták (nezávislý)

    • Karel Barták (SNK ED)
    • Vladimír Derner (KDU-ČSL)
    • Pavel Dobeš (Strana zelených)
    • Vladimír Dryml (ČSSD)
    • Leoš Heger (ODS)
    • Lenka Trkalová (KSČM)
  • Volební obvod č. 48 - Rychnov nad Kněžnou

    senátor před volbami: Václava Domšová (za SNK ED)

    • Miroslav Antl (ČSSD)
    • Vladimír Benák (ODS)
    • Václava Domšová (SNK ED)
    • Bedřich Chasák (KSČM)
    • Drahomíra Peřinová (KDU-ČSL)
    • Jiří Syrový (SDŽ)
  • Volební obvod č. 51 - Žďár nad Sázavou

    senátor před volbami: Josef Novotný (SNK ED)

    • Jaromír Brychta (ODS)
    • Josef Mach (KDU-ČSL)
    • Josef Novotný (SNK ED)
    • Jan Slámečka (KSČM)
    • Květoslav Šafránek (Sdružení nestraníků)
    • Zdeněk Tomášek (Politika 21)
    • Dagmar Zvěřinová (ČSSD)
  • Volební obvod č. 54 – Znojmo

    senátor před volbami: Milan Špaček (KDU-ČSL)

    • Marta Bayerová (KSČM)
    • Josef Molín (SNK ED)
    • Petr Nezveda (ODS)
    • Jiří Peřinka (SDŽ)
    • Tomáš Rothröckl (Strana zelených)
    • Ladislav Skopal (ČSSD)
    • Jiří Stanislav (ČSNS 2005 a Strana zdravého rozumu (koalice))
    • Alois Vybíral (KDU-ČSL)
  • Volební obvod č. 57 - Vyškov

    senátor před volbami: Ivo Bárek (za ČSSD)

    • Ivo Bárek (ČSSD)
    • Václav Horák (KDU-ČSL)
    • Luboš Kadlec (ODS)
    • Zdeněk Koudelka (KSČM)
    • Alena Machayová (SNK ED)
    • Anna Šabatová (Strana zelených)
  • Volební obvod č. 60 - Brno-město

    senátor před volbami: Jiří Zlatuška (za LiRa)

    • Daniel Borecký (KSČM)
    • Petr Duchoň (ODS)
    • Miloš Janeček (ČSSD)
    • Zdeněk Kolíbal (KDU-ČSL)
    • Eliška Kovářová (SNK ED)
    • Jiří Zlatuška (LiRa)
  • Volební obvod č. 63 - Přerov

    senátor před volbami: Jiří Lajtoch (ČSSD)

    • Jiří Bakalík (KDU-ČSL)
    • Roman Haken (Strana zelených)
    • Vladimír Hučín (KAN)
    • Vlasta Jančárová (nezávislá)
    • Jiří Lajtoch (ČSSD)
    • Josef Nekl (KSČM)
    • Eduard Sohlich (ODS)
  • Volební obvod č. 66 - Olomouc

    senátor před volbami: Vítězslav Vavroušek (ODS)

    • Jiří Černý (KSČM)
    • Jana Hamplová (Nezávislí)
    • Karel Korytář (ČSSD)
    • Ctirad Lolek (NEZ/DEM)
    • Stanislav Pavlík (Strana zelených)
    • Jan Rytíř (SDŽ)
    • Vítězslav Vavroušek (ODS)
  • Volební obvod č. 69 - Frýdek-Místek

    senátor před volbami: František Kopecký (ODS)

    • Petr Hartmann (KDU-ČSL)
    • František Kopecký (ODS)
    • Svatomír Recman (KSČM)
    • Eva Richtrová (ČSSD)
    • Libor Tobola (NEZ/DEM)
  • Volební obvod č. 72 - Ostrava-město

    senátor před volbami: Václav Roubíček (ODS)

    • Alois Dlouhý (Nezávislí)
    • Věra Flasarová (KSČM)
    • Petr Guziana (ČSSD)
    • Norbert Havlík (KDU-ČSL)
    • Václav Roubíček (ODS)
    • Blanka Štěpánová (NEZ/DEM)
  • Volební obvod č. 75 - Karviná

    senátor před volbami: Eduard Matykiewicz (KSČM)

    • Ondřej Feber (nezávislý)
    • Petr Halák (Strana zelených)
    • Eduard Matykiewicz (KSČM)
    • Vladimír Pelc (SDŽ)
    • Radek Sušil (ČSSD)
    • Petr Trojek (ODS)
  • Volební obvod č. 78 - Zlín

    senátor před volbami: Alena Gajdůšková (ČSSD)

    • Josef Devát (KDU-ČSL)
    • Alena Gajdůšková (ČSSD)
    • Pavel Jungmann (Nezávislí starostové pro kraj)
    • Mojmír Novák (Nezávislí)
    • Radomír Rafaja (KSČM)
    • Miroslav Šindlář (ODS)
    • Zdeněk Vítek (SDŽ)
  • Volební obvod č. 81 - Uherské Hradiště

    senátor před volbami: Josef Vaculík (KDU-ČSL)

    • Josef Bartoněk (Nezávislí starostové pro kraj)
    • Hana Doupovcová (ČSSD)
    • Stanislav Horňák (Dělnická strana)
    • Marta Chovancová (Strana zdravého rozumu)
    • Libor Karásek (ODS)
    • Jindřich Kovář (KSČM)
    • Josef Vaculík (KDU-ČSL)

Poznámka: V závorce za jménem je uveden politický subjekt, který kandidáta navrhl.

Zkratky:

ČSNS 2005
Česká strana národně socialistická
ČSSD
Česká strana sociálně demokratická
KDU-ČSL
Křesťan. a demokrat. unie - Českosl. strana lidová
KSČM
Komunistická strana Čech a Moravy
ODS
Občanská demokratická strana
SDŽ
Strana důstojného života
PaS
Právo a Spravedlnost - ANO rodině, NE korupci a kriminalitě
KAN
Klub angažovaných nestraníků
SNK ED
Sdružení nezávislých kandidátů Evropští demokraté
US DEU
Unie svobody - Demokratická unie
SOS
Strana pro otevřenou společnost
HNHRM
Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst
LiRa
Liberální reformní strana
SZR
Strana zdravého rozumu
NEZ/DEM
Nezávislí demokraté

Zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky

§ 1 odst. 3

Volby do Parlamentu České republiky vyhlašuje prezident republiky nejpozději 90 dnů před jejich konáním. Rozhodnutí o vyhlášení voleb se uveřejňuje ve Sbírce zákonů. Za den vyhlášení voleb do Parlamentu České republiky se považuje den, kdy byla rozeslána částka Sbírky zákonů, v níž bylo rozhodnutí o vyhlášení voleb do Parlamentu České republiky uveřejněno.

§ 76 odst. 1

V případě, že žádný z kandidátů nezíská počet hlasů potřebný ke zvolení podle § 75, zajistí okresní úřad v sídle volebního obvodu, aby se druhé kolo voleb konalo sedmý den po ukončení hlasování v prvním kole.