Volby do Senátu v roce 2010

Termíny voleb do Senátu v roce 2010

1. kolo
- pátek 15. října a sobota 16. října 2010
(vyhlášeno prezidentem republiky na základě §1 odst. 3 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky, a proběhlo spolu s volbami do obecních zastupitelstev).
2. kolo
- pátek 22. října a sobota 23. října
(po zahájení 1. kola dle § 76 odst. 1 zákona č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky).

Volební obvody, ve kterých proběhly volby do Senátu v roce 2010

číslo
volebního
obvodu
sídelní město senátor před volbami senátor zvolený ve volbách
1 Karlovy Vary Jan Horník (BEZPP; Klub TOP 09 a Starostové) Jan Horník (BEZPP)
4 Most Vlastimil Balín (KSČM; nezařazený senátor) Alena Dernerová (BEZPP)
7 Plzeň-jih Jiří Šneberger (ODS; Klub ODS) Dagmar Terelmešová (ČSSD)
10 Český Krumlov Tomáš Jirsa (ODS; Klub ODS) Tomáš Jirsa (ODS)
13 Tábor Pavel Eybert (ODS; Klub ODS) Pavel Eybert (ODS)
16 Beroun Jiří Oberfalzer (ODS; Klub ODS) Jiří Oberfalzer (ODS)
19 Praha 11 Jan Nádvorník (ODS; Klub ODS) Milan Pešák (ODS)
22 Praha 10 Jaromír Štětina (BEZPP; Klub TOP 09 a Starostové) Jaromír Štětina (BEZPP)
25 Praha 6 Karel Schwarzenberg (TOP 09; Klub TOP 09 a Starostové) (29.5.2010 zvolen poslancem) Petr Bratský (ODS)
28 Mělník Jiří Nedoma (ODS; Klub ODS) Veronika Vrecionová (ODS)
31 Ústí n. Labem Pavel Sušický (ODS; Klub ODS) Jaroslav Doubrava (S.cz)
34 Liberec Přemysl Sobotka (ODS; Klub ODS) Přemysl Sobotka (ODS)
37 Jičín Jiří Liška (ODS; Klub ODS) Josef Táborský (ČSSD)
40 Kutná Hora Bedřich Moldan (ODS; Klub ODS) Jaromír Strnad (ČSSD)
43 Pardubice Jiří Stříteský (ODS; Klub ODS) Miluše Horská (BEZPP)
46 Ústí n. Orlicí Ludmila Müllerová (TOP 09; Klub TOP 09 a Starostové) Petr Šilar (KDU-ČSL)
49 Blansko Vlastimil Sehnal (ODS; Klub ODS) Jozef Regec (ČSSD)
52 Jihlava Václav Jehlička (BEZPP; Klub TOP 09 a Starostové) Miloš Vystrčil (ODS)
55 Brno-venkov Tomáš Julínek (ODS; Klub ODS) Jan Žaloudík (BEZPP)
58 Brno-město Rostislav Slavotínek (KDU-ČSL; nezařazený senátor) Stanislav Juránek (KDU-ČSL)
61 Olomouc Jan Hálek (ODS; Klub ODS) Martin Tesařík (ČSSD)
64 Bruntál Jiří Žák (ODS; Klub ODS) Jaroslav Palas (ČSSD)
67 Nový Jičín Milan Bureš (ODS; Klub ODS) Zdeněk Besta (ČSSD)
70 Ostrava-město Liana Janáčková (BEZPP; Klub ODS) Antonín Maštalíř (ČSSD)
73 Frýdek-Místek Igor Petrov (SNK; Klub TOP 09 a Starostové) Petr Gawlas (ČSSD)
76 Kroměříž Zdeněk Janalík (ODS; Klub ODS) Miloš Malý (ČSSD)
79 Hodonín Alena Venhodová (ODS; Klub ODS) Zdeněk Škromach (ČSSD)

Pozn.: Po kliknutí na číslo volebního obvodu získáte ucelený popis volebního obvodu.

Zkratky politických stran a hnutí:

KDU-ČSL
Křesťanská a demokratická unie - Československá strana lidová
KSČM
Komunistická strana Čech a Moravy
ODS
Občanská demokratická strana
SNK
Sdružení nezávislých kandidátů
TOP 09
TOP 09 a Starostové
S.cz
Severočeši.cz
BEZPP
bez politické příslušnosti

Sumář podle zařazení (před volbami):

Klub ODS19
Klub TOP 09 a Starostové6
nezařazení senátoři2
Celkem27

Seznam kandidátů pro volby do jedné třetiny Senátu (na volebním serveru ČSÚ)


Zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky

§ 1 odst. 3

Volby do Parlamentu České republiky vyhlašuje prezident republiky nejpozději 90 dnů před jejich konáním. Rozhodnutí o vyhlášení voleb se uveřejňuje ve Sbírce zákonů. Za den vyhlášení voleb do Parlamentu České republiky se považuje den, kdy byla rozeslána částka Sbírky zákonů, v níž bylo rozhodnutí o vyhlášení voleb do Parlamentu České republiky uveřejněno.

§ 76 odst. 1

V případě, že žádný z kandidátů nezíská počet hlasů potřebný ke zvolení podle § 75, zajistí okresní úřad v sídle volebního obvodu, aby se druhé kolo voleb konalo sedmý den po ukončení hlasování v prvním kole.