Aréna názorů senátorů

Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342

11.05.2016 - Milan Štěch

Je současná migrace ekonomickým přínosem?

Míra nezaměstnanosti je v současnosti opravdu na nejnižší úrovni od roku 2009. A někteří zaměstnavatelé si na nedostatek pracovní síly stěžují. Domnívám se, že v naší zemi bychom se měli věnovat v první řadě podpoře vlastních občanů, zejména mladých rodin s dětmi, což je podle mého názoru nejlepší lék na budoucí demografický vývoj.

03.04.2016 - Milan Štěch

Chlap pravdu unese

Zdá se mi, že prezident Miloš Zeman nabyl důvěru v to, že každou nepříznivou situaci nebo zprávu umí otočit ve svůj prospěch, většinou pomocí své razantní rétoriky. Já si však myslím, že u určitých záležitostí to nejde mlčky přecházet a nechat házet vinu na jiné a je třeba takový přístup odmítnout, proto má připomínka k pokutě, kterou musí ČSSD zaplatit panu advokátovi Altnerovi:

05.02.2016 - prof. RNDr. Václav Hampl DrSc.

Líní Češi? Příměr pokulhává

Není zrovna na místě mít český Senát za líný. V období 2006-2014 přijal 272 zpravidla velmi podrobných usnesení k více než třem stovkám návrhů. Oficiálně je hodnocen jako jedna z vůbec nejaktivnějších parlamentních komor v EU.

14.09.2015 - JUDr. Miroslav Antl

Imigrační invaze/krize graduje

Slovenská republika dodržuje azylovou politiku danou zákony, Česká republika to činí taktéž, a proto jsme velmi nepopulární v Evropské unii, kde se chovají velmi vstřícně.

23.07.2015 - Milan Štěch

Další měnová intervence, další chyba

Česká centrální banka opět vstoupila na devizové trhy, aby zabránila posílení koruny. Zopakovala tak své kroky z listopadu 2013. Debata o tom, zda je nové oslabení nutné, se neuskutečnila. Ani nemohla.

04.06.2015 - Milan Štěch

Euro ano – ale co mzdy?

Jestliže máme seriózně uvažovat o přijetí eura, je třeba se stejně vážně zabývat zajištěním rychlejšího růstu reálných mezd a platů.

01.06.2015 - Milan Štěch

V atmosféře strachu není možné kvalitně pracovat

Marcel Chládek byl vcelku pozitivně hodnocen částí odborné veřejnosti. V komunikaci s ní si zřejmě vedl dobře. Premiér ho však už před několika týdny – dávno před nějakým novinovým článkem - upozorňoval, že nezvládá komunikaci se svými blízkými spolupracovníky a podřízenými na ministerstvu. K nápravě podle všeho bohužel nedošlo.

01.04.2015 - prof. RNDr. Václav Hampl DrSc.

Státní vyznamenání pro Vyvadila!

Nejdůležitější důsledek dragounské jízdy je jednoznačný signál, který moji milí spoluobčané poslali svým politikům: “patříme na Západ, chceme tam patřit, je nám tam dobře a v dobrých spojeneckých vztazích vidíme svoji bezpečnost”.

26.03.2015 - prof. RNDr. Václav Hampl DrSc.

Blokády nejsou to, co bývaly

Proruští aktivisté chystají "akce odporu" proti průjezdu spojeneckého konvoje Českou republikou. Trochu to připomíná aktivity. které známe z dřívějška - proti Temelínu, blobu, či radaru. Doba je ale jiná. Hodně jsme se přiblížili riziku skutečné války. A najednou se aktivity, které jsou jindy více méně legitimním vyjádřením disentního názoru, mohou hodně blížit odsouzeníhodnému podkopávání demokraticky legitimní obrany společné svobody a bezpečnosti.

16.03.2015 - Ing. Zdeněk Berka

Důsledky demografického vývoje ve vzdělávací soustavě

Strategické materiály z oblasti předškolního, základního a středního vzdělávání jsou zaměřeny zejména na zvyšování jeho kvality. Tento racionální přístup vyplývá z poznatku, že ve vyspělých zemích se kvalita, přeneseně pak investice do vzdělání, významně podílí na růstu HDP (1).

23.02.2015 - Ing. Jan Hajda

Chceme očistit trh a ochránit práci poctivých vinařů

Projednávání novely vinařského zákona je provázeno vzrušenými emocemi, zvláště ta část, která se týká prodeje sudových vín. Z různých stran se objevují dezinformace, prezentované jako finální verze Ministerstva zemědělství ČR, ačkoli je celá záležitost ještě ve stádiu projednávání.

19.02.2015 - Ing. Veronika Vrecionová

Plošný zákaz stáčení vína ze sudů poškozuje malé vinaře

Plánovaný plošný zákaz stáčení vín ze sudů jinde než v místě výroby vína je další z přímých důkazů o tom, že politika současného vedení ministerstva zemědělství nahrává spíše velkým zemědělským, potravinářským a v tomto případě i vinařským podnikům. Pokud by se měl takový zákaz skutečně prosadit, poškodí totiž hlavně menší vinaře.

08.02.2015 - Ing. Veronika Vrecionová

Ministr škodí malým zemědělcům

Ačkoli se ministr zemědělství Marian Jurečka snaží přesvědčit odbornou zemědělskou i laickou veřejnost o tom, že ve své politice nediskriminuje menší zemědělce podnikající zejména na rodinných farmách, opak je pravdou.

07.01.2014 - JUDr. Miroslav Antl

Poslanec nemá být zároveň hejtmanem, ale ani ministrem. Souběh funkcí nelze zvládnout.

Naprosto souhlasím s tím, že se funkce hejtmana a poslance nedají zvládnout souběžně, pokud je člověk chce dělat skutečně naplno a odpovědně. Je nepochybné, že i "řadoví" poslanci, kteří nezastávají v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR žádnou další funkci, by měli být ve svém úřadu (tj. ve sněmovně) minimálně tři týdny v měsíci, takže na další funkce už jim moc času fakticky nezbývá.

15.07.2013 - Ing. Jan Veleba

Výroky exministra zahraničí považuji za urážku Čechů

Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg přirovnal v rakouském tisku současné kroky prezidenta Miloše Zemana při sestavování vlády k situaci v roce 1933 v Německu a v roce 1948 v tehdejším Československu. Tedy k situaci, která vedla v prvním případě k nástupu nacismu a ve druhém případě komunistického režimu k moci.

14.06.2013 - Milan Štěch

Aféra Nagyová odhalila vztah ODS k principům právního státu

Ve zkratce ODS prý značí písmeno D slovo „demokratická“. Mám však silný pocit, že někteří významní členové této strany si demokracii vykládají po svém. Díky kauzám typu Čunek, kdy se z politických důvodů pokoušeli aktivně ovlivňovat vyšetřování, mají dodnes velmi pokroucenou představu o tom, jak v demokratickém státě funguje policie a státní zastupitelství.

20.05.2013 - PaedDr. Alena Gajdůšková

Jmenování profesorem není udělení vyznamenání

Politické rozhodování nemá místo v procesu, jakým je v podstatě akt správního řízení, kterým uděluje prezident akademickou hodnost profesora. Pro získání akademického titulu musí vědci a vysokoškolští pedagogové splnit dané podmínky. Jmenování prezidentem pak je správní akt státní moci, kterým splnění těchto podmínek potvrdí.

26.04.2013 - Ing. Antonín Maštalíř

Kdo zachrání třetí největší ocelárnu v ČR?

Na tři stovky zaměstnanců ocelárny společnosti EVRAZ Vítkovice Steel mohou přijít o práci, většina z nich v tuto chvíli pobírá pouze 60% mzdy. Důvod? Přerušení provozu ocelárny z důvodu, že není odbyt. A může být hůř! Najde se zachránce vítkovické hutě, podniku s více než stoletou tradicí?

17.04.2013 - Mgr. Pavel Eybert

Petice Ne 35 procent prvních zón v Národním parku Šumava

Jelikož byla Senátu PČR doručena tato petice se skoro 11 tisíci podpisy, bude projednána na plénu Senátu. Zatím ji projednal Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, který mě určil zpravodajem. Podle pravidel Senátu jsem provedl šetření, a to jak v příslušné legislativě, tak v terénu. Ostatně v terénu provádím šetření již 50 let, co Šumavu navštěvuji.

11.02.2013 - prof. MUDr. Jan Žaloudík CSc.

ČSSD chce hovořit o pravých příčinách finanční nestability ve zdravotnictví, nikoli jen o platech

Co se lékařům s velkým humbukem a pouze pod tlakem akce "Děkujeme, odcházíme!" přidalo, to se jim teď už bez humbuku a postupně zase ubere. O jejich platech totiž nerozhodují memoranda pana ministra, která nakonec nejsou stejně ani dodržena, rozhoduje jeho silvestrovská úhradová vyhláška. Ta nakonec určí, kolik na platy bude či zbude, protože omezovat pacienty v péči nezbytné, a už ani zbytné, se oficiálně nepřipouští.

08.01.2013 - Milan Štěch

Můj kandidát je Jiří Dienstbier

Jirku Dienstbiera znám dlouho. Budu ho tedy volit nikoliv kvůli stranické disciplíně, ale díky jeho osobním a profesionálním kvalitám, jak jsem je měl možnost za ta léta poznat.

10.12.2012 - Milan Štěch

Proč Senát znovu odmítl zvyšování daní

Premiér Petr Nečas nařkl sociální demokracii v souvislosti s odmítnutím tzv. úsporného daňového balíčku z nezodpovědnosti. A omluvil se podnikatelům za zmatky a nejistotu – ovšem s tím, že je svým nekonstruktivním přístupem způsobila ČSSD.

16.11.2012 - Milan Štěch

5 otázek pro novou ministryni Ludmilu Müllerovou

Sociální demokracie je znepokojena stavem vládní sociální politiky, kterou bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP09) devastoval plošnými škrty pro rodiny s dětmi a invalidy, zmrazením valorizace penzí důchodců a snahou privatizovat jejich peníze do soukromých penzijních fondů, chaosem ohledně změny výplat sociálních dávek či spuštěním diskriminačního projektu sKaret.

18.10.2012 - Karel Šebek

KOHO VOLIT ?

Zavolal mi přítel Mirek z Chotýšan – přijeď se podívat k nám do hospody, lidi by tě rádi viděli, ještě se pro druhé kolo nerozhodli koho volit.

04.10.2012 - Karel Šebek

VOLIČ ZA VOLA?

Demokracie je krásná věc. Kandidovat může každý, kdo splní podmínku věku, příslušnosti a bezúhonnosti.

03.10.2012 - Karel Šebek

OBČAN IDEÁL

Typickými návštěvníky předvolebních mítinků jsou letos maminky na mateřské s dětmi a důchodci.

02.10.2012 - Karel Šebek

Problém nebo finta?

Dětská klinika v Motole je bezesporu ústav hodný obdivu. Nejsem si však jist, zda všechny prostředky, vynakládané na zabezpečení provozu tohoto zařízení, jsou využity s péčí řádného hospodáře.

24.09.2012 - Karel Šebek

BUDE HŮŘ ?

Zcela v rozporu s předchozími vládními sliby, volebními programy i Koaliční smlouvou je na Odboru veřejné správy Ministerstva vnitra připravován matriál s názvem „Koncepce dokončení reformy veřejné správy“.

14.09.2012 - Milan Štěch

T. G. Masaryk: Obnovování státu

Žijeme v době, kdy je stále těžší rozumět světu, jehož vývoj se stále zrychluje. Technické, kulturní, sociální, ano, i politické změny stíhají jedna druhou.