Aréna názorů senátorů

Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342

21.03.2017 - Mgr. Jiří Šesták Ph.D.

Ad: Za chybu senátorů zaplatí vlastníci bytů v rodinných domech. Jde až o statisíce

„Zrušit všechny ty darmovyjidače společnosti…“ „Opět ukázka toho jak je tato instituce k ničemu.“ „Ztrestat a zrušit neschopné senátory.“ I takové „diskusní“ příspěvky najdete pod článkem Za chybu senátorů zaplatí vlastníci bytů v rodinných domech. Jde až o statisíce, který zveřejnil nejčtenější zpravodajský server novinky.cz. Text popisuje případ pana Tomáše K., jenž před časem koupil byt, který je součástí rodinného domu na okraji Prahy. V čem spočívá údajná, v názvu článku zmíněná „chyba senátorů“?

17.03.2017 - Ivo Valenta

Zákaz sebeobrany jako další krok k cestě do otroctví?

Na téma naprosto nesmyslného omezení držení zbraní, které si odhlasovali europoslanci, už toho bylo řešeno a napsáno hodně. Je opravdu smutné, že nedošlo ani na pozměňovací návrhy dvacítky českých europoslanců, kteří se výjimečně naprosto sjednotili a proti nové směrnici, která výrazně omezí naši obranyschopnost, protestovali. Proti velmi silné převaze evropských kolegů neměli šanci. Plán na zpřísnění držení zbraní Evropským parlamentem prošel. A to mne utvrzuje v tom, že Evropská unie se nestará o naši bezpečnost, ale naopak představuje velkou hrozbu pro nás všechny. Zatímco totiž pro násilníky a teroristy nebude nejmenší problém nařízení obejít nebo ignorovat, běžným, poslušný občan se tak stává velmi snadným terčem pro jakékoliv útoky a je mu odepřena možnost sebeobrany.

16.03.2017 - Mgr. Miluše Horská

Pamlsková výzva: Jezme lépe

Málokterá současná vyhláška vyvolává ve veřejnosti tolik protichůdných názorů, jako je tomu u tzv. pamlskové vyhlášky. Ráda bych k tomu též poznamenala několik vět.

03.03.2017 - Mgr. Miluše Horská

Cochemský model – německá praxe ukazuje, jak hájit zájmy dětí během rozvodu

Stálé rozchody, ať manželských, nebo partnerských vztahů vedou ke krizi rodiny a tím následně i celé společnosti. To klade nároky také na rozvodová řízení a na to, jak budou následně v těchto rozložených rodinách zohledněny děti. Východiskem dosavadní neujednocené praxe může být podle mě zavedení tzv. Cochemského modelu. Jedná se o úspěšně fungující praxi z Německa a pomoc rodinám v rozvodové situaci.

23.02.2017 - RNDr. Miloš Vystrčil

Mimo realitu

Obce se kvůli zákonu o pravidlech rozpočtové odpovědnosti dostanou do absurdní situace. Věřím, že situaci zvrátí Ústavní soud.

22.02.2017 - Jiří Vosecký

Neberme obcím kulturní život

V brzké době se budeme v Senátu mj. zabývat autorským zákonem (v Poslanecké sněmovně tisk 724). Jsem připraven zvednout ruku pro verzi přijatou Poslaneckou sněmovnou, která především blokuje chystané skokové zdražení autorských poplatků ohlášené OSA (a zavádí mechanismus proti jejich svévolnému zvyšování).

14.02.2017 - Ivo Valenta

Směrnice o zbraních – je čas říci dost!

V březnu letošního roku vstoupí do svého finále legislativní proces novelizace evropské směrnice o zbraních. Ta je dílem Evropské komise, vytvořeným pod tlakem velkých evropských států a dalších zemí se silným vlivem pacifistických a „multikulti“ hnutí a organizací.

08.02.2017 - MUDr. Radek Sušil

Novela o vzdělávání lékařů ztratila svůj smysl

Jako zpravodaj Ústavně-právního výboru jsem prosadil v našem senátním výboru usnesení doporučující plénu Senátu zamítnutí novely o vzdělávání lékařů, k čemuž nakonec došlo. Jsem totiž hluboce přesvědčen, že tato novela rozhodně nepřispívá ke zjednodušení a zpřehlednění systému vzdělávání zdravotníků a některými ustanoveními postavení mladých lékařů spíše zhoršuje.

11.05.2016 - Milan Štěch

Je současná migrace ekonomickým přínosem?

Míra nezaměstnanosti je v současnosti opravdu na nejnižší úrovni od roku 2009. A někteří zaměstnavatelé si na nedostatek pracovní síly stěžují. Domnívám se, že v naší zemi bychom se měli věnovat v první řadě podpoře vlastních občanů, zejména mladých rodin s dětmi, což je podle mého názoru nejlepší lék na budoucí demografický vývoj.

03.04.2016 - Milan Štěch

Chlap pravdu unese

Zdá se mi, že prezident Miloš Zeman nabyl důvěru v to, že každou nepříznivou situaci nebo zprávu umí otočit ve svůj prospěch, většinou pomocí své razantní rétoriky. Já si však myslím, že u určitých záležitostí to nejde mlčky přecházet a nechat házet vinu na jiné a je třeba takový přístup odmítnout, proto má připomínka k pokutě, kterou musí ČSSD zaplatit panu advokátovi Altnerovi:

05.02.2016 - prof. RNDr. Václav Hampl DrSc.

Líní Češi? Příměr pokulhává

Není zrovna na místě mít český Senát za líný. V období 2006-2014 přijal 272 zpravidla velmi podrobných usnesení k více než třem stovkám návrhů. Oficiálně je hodnocen jako jedna z vůbec nejaktivnějších parlamentních komor v EU.

14.09.2015 - JUDr. Miroslav Antl

Imigrační invaze/krize graduje

Slovenská republika dodržuje azylovou politiku danou zákony, Česká republika to činí taktéž, a proto jsme velmi nepopulární v Evropské unii, kde se chovají velmi vstřícně.

23.07.2015 - Milan Štěch

Další měnová intervence, další chyba

Česká centrální banka opět vstoupila na devizové trhy, aby zabránila posílení koruny. Zopakovala tak své kroky z listopadu 2013. Debata o tom, zda je nové oslabení nutné, se neuskutečnila. Ani nemohla.

04.06.2015 - Milan Štěch

Euro ano – ale co mzdy?

Jestliže máme seriózně uvažovat o přijetí eura, je třeba se stejně vážně zabývat zajištěním rychlejšího růstu reálných mezd a platů.

01.06.2015 - Milan Štěch

V atmosféře strachu není možné kvalitně pracovat

Marcel Chládek byl vcelku pozitivně hodnocen částí odborné veřejnosti. V komunikaci s ní si zřejmě vedl dobře. Premiér ho však už před několika týdny – dávno před nějakým novinovým článkem - upozorňoval, že nezvládá komunikaci se svými blízkými spolupracovníky a podřízenými na ministerstvu. K nápravě podle všeho bohužel nedošlo.

01.04.2015 - prof. RNDr. Václav Hampl DrSc.

Státní vyznamenání pro Vyvadila!

Nejdůležitější důsledek dragounské jízdy je jednoznačný signál, který moji milí spoluobčané poslali svým politikům: “patříme na Západ, chceme tam patřit, je nám tam dobře a v dobrých spojeneckých vztazích vidíme svoji bezpečnost”.

26.03.2015 - prof. RNDr. Václav Hampl DrSc.

Blokády nejsou to, co bývaly

Proruští aktivisté chystají "akce odporu" proti průjezdu spojeneckého konvoje Českou republikou. Trochu to připomíná aktivity. které známe z dřívějška - proti Temelínu, blobu, či radaru. Doba je ale jiná. Hodně jsme se přiblížili riziku skutečné války. A najednou se aktivity, které jsou jindy více méně legitimním vyjádřením disentního názoru, mohou hodně blížit odsouzeníhodnému podkopávání demokraticky legitimní obrany společné svobody a bezpečnosti.

16.03.2015 - Ing. Zdeněk Berka

Důsledky demografického vývoje ve vzdělávací soustavě

Strategické materiály z oblasti předškolního, základního a středního vzdělávání jsou zaměřeny zejména na zvyšování jeho kvality. Tento racionální přístup vyplývá z poznatku, že ve vyspělých zemích se kvalita, přeneseně pak investice do vzdělání, významně podílí na růstu HDP (1).

23.02.2015 - Ing. Jan Hajda

Chceme očistit trh a ochránit práci poctivých vinařů

Projednávání novely vinařského zákona je provázeno vzrušenými emocemi, zvláště ta část, která se týká prodeje sudových vín. Z různých stran se objevují dezinformace, prezentované jako finální verze Ministerstva zemědělství ČR, ačkoli je celá záležitost ještě ve stádiu projednávání.

19.02.2015 - Ing. Veronika Vrecionová

Plošný zákaz stáčení vína ze sudů poškozuje malé vinaře

Plánovaný plošný zákaz stáčení vín ze sudů jinde než v místě výroby vína je další z přímých důkazů o tom, že politika současného vedení ministerstva zemědělství nahrává spíše velkým zemědělským, potravinářským a v tomto případě i vinařským podnikům. Pokud by se měl takový zákaz skutečně prosadit, poškodí totiž hlavně menší vinaře.

08.02.2015 - Ing. Veronika Vrecionová

Ministr škodí malým zemědělcům

Ačkoli se ministr zemědělství Marian Jurečka snaží přesvědčit odbornou zemědělskou i laickou veřejnost o tom, že ve své politice nediskriminuje menší zemědělce podnikající zejména na rodinných farmách, opak je pravdou.

07.01.2014 - JUDr. Miroslav Antl

Poslanec nemá být zároveň hejtmanem, ale ani ministrem. Souběh funkcí nelze zvládnout.

Naprosto souhlasím s tím, že se funkce hejtmana a poslance nedají zvládnout souběžně, pokud je člověk chce dělat skutečně naplno a odpovědně. Je nepochybné, že i "řadoví" poslanci, kteří nezastávají v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR žádnou další funkci, by měli být ve svém úřadu (tj. ve sněmovně) minimálně tři týdny v měsíci, takže na další funkce už jim moc času fakticky nezbývá.

15.07.2013 - Ing. Jan Veleba

Výroky exministra zahraničí považuji za urážku Čechů

Exministr zahraničí Karel Schwarzenberg přirovnal v rakouském tisku současné kroky prezidenta Miloše Zemana při sestavování vlády k situaci v roce 1933 v Německu a v roce 1948 v tehdejším Československu. Tedy k situaci, která vedla v prvním případě k nástupu nacismu a ve druhém případě komunistického režimu k moci.

14.06.2013 - Milan Štěch

Aféra Nagyová odhalila vztah ODS k principům právního státu

Ve zkratce ODS prý značí písmeno D slovo „demokratická“. Mám však silný pocit, že někteří významní členové této strany si demokracii vykládají po svém. Díky kauzám typu Čunek, kdy se z politických důvodů pokoušeli aktivně ovlivňovat vyšetřování, mají dodnes velmi pokroucenou představu o tom, jak v demokratickém státě funguje policie a státní zastupitelství.

20.05.2013 - PaedDr. Alena Gajdůšková

Jmenování profesorem není udělení vyznamenání

Politické rozhodování nemá místo v procesu, jakým je v podstatě akt správního řízení, kterým uděluje prezident akademickou hodnost profesora. Pro získání akademického titulu musí vědci a vysokoškolští pedagogové splnit dané podmínky. Jmenování prezidentem pak je správní akt státní moci, kterým splnění těchto podmínek potvrdí.

26.04.2013 - Ing. Antonín Maštalíř

Kdo zachrání třetí největší ocelárnu v ČR?

Na tři stovky zaměstnanců ocelárny společnosti EVRAZ Vítkovice Steel mohou přijít o práci, většina z nich v tuto chvíli pobírá pouze 60% mzdy. Důvod? Přerušení provozu ocelárny z důvodu, že není odbyt. A může být hůř! Najde se zachránce vítkovické hutě, podniku s více než stoletou tradicí?

17.04.2013 - Mgr. Pavel Eybert

Petice Ne 35 procent prvních zón v Národním parku Šumava

Jelikož byla Senátu PČR doručena tato petice se skoro 11 tisíci podpisy, bude projednána na plénu Senátu. Zatím ji projednal Výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí, který mě určil zpravodajem. Podle pravidel Senátu jsem provedl šetření, a to jak v příslušné legislativě, tak v terénu. Ostatně v terénu provádím šetření již 50 let, co Šumavu navštěvuji.

11.02.2013 - prof. MUDr. Jan Žaloudík CSc.

ČSSD chce hovořit o pravých příčinách finanční nestability ve zdravotnictví, nikoli jen o platech

Co se lékařům s velkým humbukem a pouze pod tlakem akce "Děkujeme, odcházíme!" přidalo, to se jim teď už bez humbuku a postupně zase ubere. O jejich platech totiž nerozhodují memoranda pana ministra, která nakonec nejsou stejně ani dodržena, rozhoduje jeho silvestrovská úhradová vyhláška. Ta nakonec určí, kolik na platy bude či zbude, protože omezovat pacienty v péči nezbytné, a už ani zbytné, se oficiálně nepřipouští.

08.01.2013 - Milan Štěch

Můj kandidát je Jiří Dienstbier

Jirku Dienstbiera znám dlouho. Budu ho tedy volit nikoliv kvůli stranické disciplíně, ale díky jeho osobním a profesionálním kvalitám, jak jsem je měl možnost za ta léta poznat.

10.12.2012 - Milan Štěch

Proč Senát znovu odmítl zvyšování daní

Premiér Petr Nečas nařkl sociální demokracii v souvislosti s odmítnutím tzv. úsporného daňového balíčku z nezodpovědnosti. A omluvil se podnikatelům za zmatky a nejistotu – ovšem s tím, že je svým nekonstruktivním přístupem způsobila ČSSD.

16.11.2012 - Milan Štěch

5 otázek pro novou ministryni Ludmilu Müllerovou

Sociální demokracie je znepokojena stavem vládní sociální politiky, kterou bývalý ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP09) devastoval plošnými škrty pro rodiny s dětmi a invalidy, zmrazením valorizace penzí důchodců a snahou privatizovat jejich peníze do soukromých penzijních fondů, chaosem ohledně změny výplat sociálních dávek či spuštěním diskriminačního projektu sKaret.

18.10.2012 - Karel Šebek

KOHO VOLIT ?

Zavolal mi přítel Mirek z Chotýšan – přijeď se podívat k nám do hospody, lidi by tě rádi viděli, ještě se pro druhé kolo nerozhodli koho volit.

04.10.2012 - Karel Šebek

VOLIČ ZA VOLA?

Demokracie je krásná věc. Kandidovat může každý, kdo splní podmínku věku, příslušnosti a bezúhonnosti.

03.10.2012 - Karel Šebek

OBČAN IDEÁL

Typickými návštěvníky předvolebních mítinků jsou letos maminky na mateřské s dětmi a důchodci.

02.10.2012 - Karel Šebek

Problém nebo finta?

Dětská klinika v Motole je bezesporu ústav hodný obdivu. Nejsem si však jist, zda všechny prostředky, vynakládané na zabezpečení provozu tohoto zařízení, jsou využity s péčí řádného hospodáře.

24.09.2012 - Karel Šebek

BUDE HŮŘ ?

Zcela v rozporu s předchozími vládními sliby, volebními programy i Koaliční smlouvou je na Odboru veřejné správy Ministerstva vnitra připravován matriál s názvem „Koncepce dokončení reformy veřejné správy“.

14.09.2012 - Milan Štěch

T. G. Masaryk: Obnovování státu

Žijeme v době, kdy je stále těžší rozumět světu, jehož vývoj se stále zrychluje. Technické, kulturní, sociální, ano, i politické změny stíhají jedna druhou.