Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

Šéf kanadského Senátu v Praze jednal o prohloubení kontaktů mezi ČR a Kanadou (09.09.2016)

Milan Štěch jednal s předsedou kanadského Senátu Georgem Fureym o ekonomické spolupráci obou zemí a dalších tématech. Obě země budou nadále usilovat o dokončení schvalovacího procesu Komplexní hospodářské a obchodní dohody mezi Kanadou a EU (zkráceně CETA). Ta má přinést velké množství vzájemných obchodních příležitostí.

Česká a kanadská delegace v Senátu

Česká a kanadská delegace v Senátu

Předseda Senátu Štěch, který Kanadu navštívil s početnou podnikatelskou delegací letos v červnu, přivítal v Česku svého kanadského protějška George Fureyho. Milan Štěch je zastáncem smlouvy CETA zejména proto, že přinese žádoucí liberalizaci obchodních příležitostí, podobně jako obdobná smlouva s Jižní Koreou z roku 2011. „Po uvolnění pravidel obchodování jsme zaznamenali významný nárůst investic z Koreje, díky kterým mimo jiné dostaly práci tisíce Čechů. I proto je třeba podpořit vzájemnou obchodní výměnu také s Kanadou. Pevně věřím, že CETA v říjnu bude podepsána,“ řekl Štěch.

Upozornil zároveň, že zejména v Německu se část obyvatel v petici vyjádřila proti obchodním smlouvám EU s Kanadou i USA (smlouva zvaná TTIP). „Doufám, že se podaří vysvětlit veřejnosti, že smlouva CETA nepřinese naší zemi negativní dopady, na rozdíl od TTIP, která je zatím pro nás velkou neznámou, a z toho plynou i moje obavy. Čeští podnikatelé mají o Kanadu zájem a my musíme udělat vše proto, abychom jim pomohli narovnat podmínky vstupu na tento trh, doposud zatížený obchodními cly a dalšími bariérami. Kanada je pro nás velmi slibným partnerem,“ dodal Štěch.

„Kanadská i česká ekonomika v minulých letech zaznamenávala trvalý růst. Těšíme se proto na nové vzájemné příležitosti, které přinese CETA. Česko je pro Kanadu velmi silným a zároveň spolehlivým partnerem v Evropě,“ dodal předseda kanadského Senátu Furey. Ten se při své třídenní návštěvě ČR setkal také s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem, odpoledne ho čeká jednání s předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem.

Kanadský velvyslanec v Praze Otto Jelinek upozornil na to, že právě pro Česko je CETA velmi důležitým dokumentem. „CETA přinese užitek menším ekonomikám spíše zaměřeným na export, jako je právě Česká republika. Spolupráci na poli informačních technologií, výzkumu a dalších se otevřou velké možnosti,“ uvedl Jelinek při společném jednání obou šéfů horních parlamentních komor. Velvyslanec Otto Jelinek tento měsíc skončí na svém postu, předseda Senátu mu poděkoval za jeho práci a velký přínos česko-kanadským vztahům.  

Tématy společného jednání byla také spolupráce parlamentních komor na úrovni odborných výborů, senátoři hovořili také o Ukrajině a vztazích s Ruskem nebo o situaci v EU v souvislosti s migrační krizí a brexitem.

Eva Davidová, 09.09.2016

Odkaz na akce v kalendáři:

09.09.2016 09:00 Předseda Senátu PČR M. Štěch se spolu s místopředsedou Senátu PČR Z. Škromachem a členem Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR R. Martínkem setká s předsedou Senátu Kanady J.E. panem Georgem J. Fureym.
09.09.2016 12:00 Předseda Senátu PČR M. Štěch s chotí pořádá slavnostní oběd na počest předsedy Senátu Kanady J.E. panem George J. Fureyho s chotí za účasti místopředsedy Senátu PČR Z. Škromacha, předsedy Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu PČR V. Hampla, předsedy senátorského klubu České strany sociálně demokratické a člena Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR P. Víchy a člena Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu PČR R. Martínka.