Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

Šéfové parlamentů Rady Evropy: Situace v Evropě je vážná, musí se řešit (16.09.2016)

předsedové parlamentů Rady Evropy jednali ve Štrasburku o migraci a situaci v Evropě. Předsedové obou komor Parlamentu ČR i jejich kolegové ze zemí Visegradské skupiny znovu zopakovali, že pro tyto země není přijatelný systém povinných azylových kvót. Přestože neexistuje shoda na jednotném řešení, postoje jednotlivých zemí se postupně přibližují.

Milan Štěch a Jan Hamáček ve Štrasburku

Milan Štěch a Jan Hamáček ve Štrasburku

Hlavními tématy dvoudenní konference byla uprchlická krize, potřeba větší role národních parlamentů, terorismus, ale i boj proti projevům nenávisti. Českou republiku zastupovali předsedové obou parlamentních komor, Milan Štěch a Jan Hamáček.

„Evropa by měla opustit prázdné fráze, které mohou vést do nebezpečí. Ve všech zemích Visegradské skupiny je jasně slyšet, že nesouhlasíme s tím, aby nám někdo určoval, kolik migrantů máme přijímat. Opakuji, že Evropa stále řeší pouze důsledky problému, ne jeho příčiny. Dnes je třeba ocenit velký pokrok v jednání USA a Ruska o příměří v Sýrii a poděkovat všem, kdo přispěli k tomuto posunu,“ řekl v projevu před svými kolegy předseda Senátu Milan Štěch. Spolu s Hamáčkem se před samotným jednáním zúčastnili také setkání šéfů parlamentů zemí V4 (Česko, Slovensko, Maďarsko a Polsko).

„Tentokrát bylo jednání z hlediska praktického dopadu důležitější než jindy s ohledem na problémy současné Evropy. Byla zde možnost si vyměnit názory i se zástupci parlamentů zemí, které nejsou členy EU,“ uvedl předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Ten zdůraznil, že národní parlamenty jsou stále slyšitelnější v rámci Evropy při řešení nynějších problémů. „Z tohoto hlediska byla důležitá i účast zástupkyně parlamentu Ruské federace, což může vést k obnovení komunikace s Ruskem a hledání řešení současných vztahů EU s Ruskem,“ uvedl Hamáček. Ten se na bilaterální úrovni setkal například s předsedou německého Bundestagu Norbertem Lammertem nebo právě se šéfkou horní komory ruského Federálního shromáždění Valentinou Matvijenkovou.

Členem Rady Evropy je i Turecko, podle kterého je v tuto chvíli řešení migrační krize v rukou Evropské unie, která musí jednat. Rada Evropy má v současnosti 47 členů, Česká republika je jejím členem od roku 1993.

Eva Davidová, 16.09.2016

Odkaz na akce v kalendáři:

14.09.2016 00:00 14.9. - 16.9.2016, Předseda Senátu PČR M. Štěch se zúčastní Evropské konference předsedů parlamentů.