Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

Předsedové parlamentních komor jednali v Bratislavě o budoucnosti evropské integrace (07.10.2016)

V rámci slovenského předsednictví Evropské unie se konalo v Bratislavě neformální setkání předsedů parlamentů EU. S parlamentními lídry přišel ve čtvrtek hovořit také slovenský prezident Andrej Kiska a premiér Robert Fico. Tématem jednání bylo další směřování Evropské unie, která se musí vypořádat s řadou problémů. EU musí reagovat nejen na migrační krizi, ale například na brexit nebo bezpečnostní hrozby.

Obrázek přidružený k tiskové zprávě

Národní parlamenty Evropské unie by měly podle předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka hrát významnější roli ve vztahu k Evropskému parlamentu. „Lisabonská smlouva dává národním parlamentům už nyní řadu pravomocí ve vztahu k Evropskému parlamentu nebo komisi. Musíme se naučit je důsledně využívat. Revize smluv proto nemá podle mého názoru v současné době smysl,“ uvedl předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček a připomněl, že EU bude mít jen tolik pravomocí, kolik jí členské státy předají. „Evropskou unii formují členské státy. Je jen na nich, jakou roli jí svěří,“ dodal.

Předseda Senátu Milan Štěch hovořil o dlouhodobě klesající důvěře občanů v instituce EU. Zdůraznil, že nejaktuálnějším úkolem EU je ochrana vnějších hranic schengenského prostoru. Dalším úkolem EU je podle Štěcha zajistit, aby brexit nepřinesl jednostranné dopady na EU, ale aby své rozhodnutí pocítila i Velká Británie. Například tím, že nebude pokračovat stav, kdy velká část celoevropsky působících bank má své centrály v Londýně a tam také proudí finanční zdroje z celé EU. „Nesmí dojít k tomu, aby se Velká Británie po odchodu z EU zbavila svých závazků, ale zároveň jí zůstaly všechny výhody, které z členství vyplývaly. To je nepřijatelné,“ dodal Štěch.

Eva Davidová, 07.10.2016