Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Eva Davidová
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 732 142 954

Senátor Chládek oficiálně podal v Senátu návrh na zpřísnění postihů za stalking (21.07.2011)

Senátor a stínový ministr školství za ČSSD Marcel Chládek dnes předsedovi Senátu Parlamentu ČR Milanu Štěchovi předal svůj návrh na zpřísnění postihu za nebezpečné pronásledování, tedy tzv. stalking, a to s žádostí, aby byl tento bod kvůli své závažnosti projednán již na nejbližší schůzi horní komory parlamentu. Pokud tedy celou věc schválí organizační výbor, mohlo by první čtení zákona proběhnout již za necelé dva týdny, konkrétně 4. srpna.

Senátor Marcel Chládek tuto svou iniciativu představil počátkem tohoto týdne spolu se stínovou ministryní pro lidská práva a rovné příležitosti za ČSSD Michaelou Marksovou-Tominovou. Oba považují novelu zákona za velmi potřebnou. "Stalking není jen pouhé obtěžování, může vést - a už se tomu tak mnohokrát stalo - až k sebevraždě oběti tohoto nebezpečného pronásledování," vysvětlil Marcel Chládek své důvody pro podání novely zákona, která by postih za stalking zpřísnila.

"Základní změnou by mělo být už nahlížení na základní podmínku pro určení, zda jde o stalking, či ne. V současnosti musí jednání stalkera vzbuzovat důvodné obavy o život a zdraví oběti, přičemž v upravené verzi by měl být směrodatný fakt, zda útoky stalkera omezují oběť v jejím obvyklém způsobu života," vysvětlil Marcel Chládek na tiskové konferenci, v čem jeho návrh novely zákona o stalkingu spočívá.

Výraznou změnou je také zvýšení základní trestní sazby na dvojnásobek, kdy by podle nové zákonné úpravy mohl stalker dostat až dva roky nepodmíněně.

Pavlína Heřmánková, 21.07.2011