Senát vrátil Sněmovně změnu zákona o obchodních korporacích

Praha 11. prosince (ČTK) - Rozsáhlá změna zákona o obchodních korporacích a dalších souvisejících zákonů se vrací ze Senátu do Sněmovny. Senát do ní navrhl vložit volnější úpravu podmínek pro výplatu pevného podílu na zisku u společností s ručením omezením. S návrhem přišel senátor Tomáš Goláň (Senátor 21) a senátoři ho podpořili, i když dva senátní výbory doporučovaly předlohu schválit beze změny.

Nynější zákon uvádí, že pevný podíl na zisku je v případě společnosti s ručením omezením splatný do tří měsíců od schválení účetní závěrky, z níž právo na podíl na zisku vyplývá. Goláň navrhl rozšířit toto ustanovení tak, že tříměsíční lhůta bude platit jen tehdy, pokud společenská smlouva nestanoví jinak.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), která zastupovala ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), citovala ze stanoviska ministerstva spravedlnosti. V něm mimo jiné stojí, že úprava výplaty pevného podílu na zisku u s.r.o není nutná, protože tato společnost je vždy volnější formou společnosti.

Změna zákona o obchodních korporacích a dalších souvisejících zákonů má zpřehlednit právní úpravu a snížit regulatorní zátěž podnikatelů. Změny mají také zajistit větší transparentnost organizačních struktur kapitálových společností a družstev v situacích, kdy je členem jejich voleného orgánu právnická osoba. U takové právnické osoby bude muset být nově vždy dohledatelná fyzická osoba, která jejím jménem jedná, a kterou lze případně volat k odpovědnosti.

Na rozdíl od původního vládního záměru zachovává novela právo zaměstnanců na zastoupení v dozorčích radách velkých akciových společností. Nyní volí zaměstnanci společností s více než 500 pracovníky třetinu členů dozorčích rad. Kabinet v novele navrhl, aby volili jen jednoho. Předloha ale ve vládní verzi také předpokládala tříčlenné dozorčí rady, pokud stanovy neuvádějí něco jiného. Sněmovna však při závěrečném hlasování dala přednost návrhu ČSSD na zachování současného stavu.

Schválená předloha také umožní soudům nařídit likvidaci neaktivních obchodních korporací. Podmínkou bude, že společnost dvakrát po sobě nezaloží do sbírky listin účetní závěrku a současně nebude možné tuto společnost kontaktovat. Opatření má zabránit existenci neaktivních firem, které můžou sloužit pro daňové podvody a nelegální aktivity.

11.12.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět