Senát schválil zákon proti dvojímu zdanění s Tchaj-wanem

Praha 30. ledna (ČTK) - Dvojímu zdanění ve vztazích Česka s Tchaj-wanem zabrání vládní návrh zákona, který dnes schválil Senát. Zákon v tomto případě nahrazuje standardní smlouvy, protože Česká republika neuznává Tchaj-wan s ohledem na politiku jedné Číny jako samostatný stát. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Zákon dnes podpořilo 62 ze 72 přítomných senátorů, proti nebyl žádný z nich.

Příjmy českých firem a lidí plynoucí z Tchaj-wanu, který je označován za jednoho z asijských ekonomických tygrů, jsou nyní zdaňovány v Česku bez ohledu na to, jestli podléhají zdanění v Tchaj-wanu. Daň zaplacenou na Tchaj-wanu si může poplatník pouze uplatnit jako výdaj. Zároveň příjmy osob, které jsou přihlášeny k placení daní na Tchaj-wanu a které získávají na území ČR, podléhají zdanění v Česku.

Návrh zákona je výsledkem dohody z prosince 2017. Očekává, že Tchaj-wan přijme obdobné vnitrostátní opatření jako česká strana.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) senátorům řekla, že Česko má již 88 uzavřených smluv o zamezení dvojímu zdanění a na dalších se pracuje. "Velice brzy se přehoupneme přes stovku," poznamenala.

Tchaj-wan se chystal navštívit zesnulý předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Prezident Miloš Zeman však již dříve vyjádřil názor, že tato cesta není v ekonomickém zájmu Česka. Kubera se ale hájil tím, že to nebude protičínská návštěva a zájmy Česka neohrozí. Senátoři přesto chtějí koncem února Tchaj-wan navštívit s podnikatelskou delegací.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

30.01.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět