Senát odmítl samostatně řešit opatření vlády proti koronaviru

Praha 9. dubna (ČTK) - Senát nebude na nynější schůzi schvalovat usnesení k vládním opatřením proti epidemii koronaviru s ohledem na prodloužení stavu nouze do konce dubna. Navrhoval to předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer (nezávislý). Pro návrh získal hlasy jen 14 z 41 přítomných členů horní komory. Senátoři dnes chtějí přednostně projednat trojici zákonů souvisejících s epidemií, které v úterý přijala Sněmovna.

Fischer svou žádost zdůvodnil tím, že Senát by měl hlídat ústavnost všech postupů. Vládu kritizoval za zanedbanou ochranu seniorů bez dostatečné koordinace. Vytkl jí také "šmírování občanů" v rámci projektu takzvané chytré karantény, která má prostřednictvím mobilních operátorů a bank odhalit pohyb nakažených. Senátorovi vadí, že se tak neděje pod kontrolou.

Senát by si měl podle Fischera od vlády rovněž vyžádat základní statistiky, kolik utratila za nákup ochranných prostředků z Číny a jak využívá aktuálních nabídek českých firem. "To, co bylo veřejným zájmem v březnu, by nemělo být veřejným zájmem v dubnu nebo v červenci," uvedl Fischer. Vláda by se podle něho neměla chovat jako nákupčí, ale jako stratég a partner českých výrobců.

Proti doplnění programu se postavil místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), podle něhož by bylo "mimořádně neseriózní" rozšířit program schůze o kontroverzní bod, na který se senátoři nemohli připravit. Předseda senátního výboru pro EU Václav Hampl (za KDU-ČSL) naopak Fischerův návrh podpořil. Podle něj by role Senátu neměla být umenšována a měl by dohlížet na dodržování vlády práva. Senátor Marek Hilšer z klubu Starostů smírně doporučoval záležitost projednat až na další schůzi horní komory, která má být za týden.

Senátoři se v rámci preventivních opatření proti epidemii koronaviru sešli už potřetí ve zhruba polovičním počtu při poměrném zachování síly jednotlivých klubů. Mezi třemi desítkami omluvených byl i rokycanský senátor Pavel Karpíšek (ODS), který koncem března oznámil, že se koronavirem nakazil.

09.04.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět