Senát o příspěvku pro OSVČ rozhodne ve čtvrtek odpoledne

Praha 8. dubna (ČTK) - Senát bude příspěvek živnostníkům kvůli epidemii koronaviru schvalovat ve čtvrtek odpoledne. Projedná i návrhy, které se týkají nezaměstnaných a úřadů práce. Termín a návrh programu schůze dnes zveřejnil na svém webu. Senátoři chtějí přednostně probrat normy, které v úterý v noci schválila Sněmovna ve stavu legislativní nouze.

Až půlroční moratorium na splácení úvěrů a hypoték, které poslanci přijali také v úterý, posoudí senátoři po dohodě se Sněmovnou až po Velikonocích. Musí projednat rovněž další normy, které dolní komora schvaluje dnes, řekla ČTK senátní tisková tajemnice Sue Nguyen. Předpokládá se podle ní, že horní komora by znovu zasedala příští čtvrtek.

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné, například samostatní zemědělci nebo lékaři, budou zřejmě moci od státu dostat jednorázový příspěvek 25.000 korun jako kompenzaci dopadů krize související s koronavirem. S žádostí o příspěvek se mají osobně nebo elektronicky obrátit na finanční úřady.

Příspěvek 500 korun denně je určen především těm osobám, které ekonomicky poškodila situace kolem epidemie koronaviru. Vyplácet se bude za období od 12. března do 30. dubna. Zaměstnanců se týkat nebude. Na příspěvek mají dosáhnout lidé, kteří mají podnikání jako hlavní i vedlejší činnost s výjimkou těch, kteří jsou zaměstnanci a podnikání je jejich vedlejší činnost. O příspěvek budou moci žádat i podnikající studenti do 26 let.

Vládní návrh změn pravidel zaměstnanosti má nezaměstnaným umožnit, aby se mohli hlásit do evidence uchazečů o zaměstnání i na dálku. Firmy, které zaměstnávají postižené, by nemusely dokládat bezdlužnost kvůli státním příspěvkům na jejich mzdy a dalším dotacím. Podobně to bude platit i pro firmy, které požádají o příspěvky na mzdy zaměstnanců v rámci takzvaného kurzarbeitu.

Třetí z norem má úřadům práce snížit administrativu s některými současnými dávkami. Pro letošní druhé čtvrtletí nebudou muset plošně přehodnocovat výši příspěvků na bydlení, přídavků na dítě a zvýšení příspěvků na péči. Lidé nebudou muset dokládat úřadům příjmy nebo vynaložené náklady za první letošní tři měsíce, bude se vycházet z předchozích měsíců.

08.04.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět