Senátní výbor chce upravit zdroj peněz pro výplatu příspěvku OSVČ

Praha 12. května (ČTK) - Senátní hospodářský výbor chce, aby stát získával peníze na výplatu jednorázového příspěvku 500 korun osobám samostatně výdělečně činným z jiného zdroje. Současný způsob, kdy stát peníze získává z výnosů daně z příjmů zaměstnanců, údajně poškozuje obce a kraje. Výbor na svém dnešním jednání doporučil změnit zdroj financování v novele, která rozšiřuje výplatu tohoto takzvaného kompenzačního bonusu i na společníky malých společností s ručením omezeným. O příspěvek mohou dosud žádat hlavně OSVČ, které ekonomicky poškodila epidemie koronaviru.

Zákon stanoví, že bonus, tedy příspěvek 500 korun denně, je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti. Zvolený zdroj peněz však údajně poškozuje kraje a obce, protože je připravuje o peníze, které z této daně získávají v rámci rozpočtového určení daní. Senátní hospodářský výbor chce proto prosadit rozdělení, které by odpovídalo věcné náplni kompenzačního bonusu a je férovější, řekl ČTK jeho předseda Vladislav Vilímec (ODS). "Stát se zachoval neseriózně vůči krajům a obcím," konstatoval.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) podle svého vyjádření na sociálních sítích doufá, že Senát ve středu zákon schválí. Jinak by se výplata podpory společníkům zdržela o 14 dní, protože zákonem by se musela opět zabývat Sněmovna. Také předseda Vilímec připouští, že Senát ve středu novelu zákona schválí a omezí se na výzvu vládě, aby samosprávám výpadek příjmů kompenzovala.

Novelu zákona o kompenzačním bonusu projednává Parlament ve stavu legislativní nouze. Nově zaváděný příspěvek je určen společníkům společností s ručením omezeným, které mají nejvýše dva společníky. O podporu mohou v takovém případě požádat oba. Může být i více společníků, kteří ovšem musejí být v přímém příbuzenském vztahu. V takovém případě mohou o podporu požádat všichni. Stejně jako u podpory OSVČ nesmí být žadatel současně zaměstnancem účastným na nemocenském pojištění a nesmí na sebe v daném období čerpat státní podporu zaměstnanosti, tzv. kurzarbeit.

Sněmovna přijala přes nesouhlas ministryně financí Schillerové pozměňovací návrh Pirátů, aby tento příspěvek dostávaly i osoby samostatně výdělečné činné, které jsou současně pěstouny nebo dobrovolníky pečovatelské služby.

Příspěvek firmám by měla stejně jako u OSVČ vyplácet finanční správa, za období od 12. března do 8. června by mohlo jít až o 44.500 korun. Žádost na finanční úřad lze podat nejpozději do 60 dnů po skončení bonusového období.

V ČR je aktuálně zhruba 300.000 společností s ručením omezením. MF odhaduje, že o kompenzační bonus v plné výši požádá zhruba 200.000 z nich.

12.05.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět