Senát schválil náhrady 350 Kč za den pracovníkům na dohody

Praha 22. července (ČTK) - Lidé pracující na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti zřejmě dostanou v případě výpadku příjmů kvůli koronavirové epidemii náhrady 350 korun za den. Podmínkou bude mimo jiné to, že odváděli nemocenské pojištění. Počítá s tím vládní novela, kterou dnes beze změny a hladce schválil Senát. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

Takzvaní dohodáři budou moci podle předlohy žádat o příspěvek zpětně za období od 12. března do 8. června. Celkem tedy dosáhnou až na 31.150 korun. Žádat budou moci lidé, kteří práci na dohodu vykonávali nejméně čtyři ze šesti měsíců před koronavirovou krizí.

Vláda sklízela od začátku dubna kritiku Pirátů a dalších opozičních stran a expertů na sociální problematiku za to, že situaci dohododářů neřeší. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) uváděla, že bez příjmů zůstalo 10.000 dohodářů. Navrhovala poskytovat jim dávku mimořádné okamžité pomoci ze systému hmotné nouze. Na tento příspěvek dosáhne podle statistik ale asi polovina žadatelů. "Byla to poslední skupina (dohodáři), která podporu nedostala a evidentně existuje," řekla dnes ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Na rozdíl od živnostníků a společníků malých společností s ručením omezeným budou muset lidé pracující na dohody doložit tato ujednání a mzdové listy, protože finanční správa o nich nevede evidenci. Vyřizování žádostí tak bude delší. Generální ředitelka finanční správy Tatjana Richterová však soudí, že výplata bude stejně bezproblémová jako u předchozí skupiny, tedy u osob samostatně výdělečně činných nebo společníků společností s ručením omezeným.

Na podporu bude mít nárok podle odhadu ministerstva financí asi 114.000 lidí. Česká správa sociálního zabezpečení na konci března evidovala 222.600 takzvaných dohodářů. Zhruba polovina z nich měla vedle toho ještě zaměstnání, druhá polovina byla odkázaná na příjem z práce na dohodu. Na dohody často pracují samoživitelky, rodiče malých dětí, lidé v penzi nebo studenti. Využívají se i u kratších úvazků.

Senátor Jiří Dienstbier (ČSSD) řekl, že tyto dohody jsou dědictvím po československé federaci, protože fungují pouze v Česku a na Slovensku. Podle něj se zneužívají v situacích, kdy by měly obě strany uzavřít klasický pracovní poměr se všemi právy a ochranou zaměstnance. Podle Lukáše Wagenknechta (Piráti) je do budoucna potřeba odborná debata o částečných úvazcích, protože dohody se někdy zneužívají. Pro větší zastoupení pružných úvazků na trhu práce se vyslovila i Šárka Jelínková (KDU-ČSL). Nedávno schválená možnost sdílených pracovních míst podle ní nepředstavuje funkční systém.

Na dohodu o pracovní činnosti se nesmí odpracovat víc než 20 hodin týdně. Pokud je odměna přes 3000 korun měsíčně, odvádí se pojistné. Dohoda o provedení práce zahrnuje nejvýš 300 hodin za rok. Pokud výdělek přesahuje 10.000 korun, platí se z něj sociální a zdravotní odvody.

O kompenzační bonus 500 korun denně budou moci podle novely zpětně žádat i osoby samostatně výdělečně činné a společníci malých společnostní s ručením omezeným, kteří za koronavirové krize souběžně pracovali na pojištěnou dohodu. Dosud jsou tito lidé ze státních podpor vyloučení. Souběh čerpání obou příspěvků ale možný nebude.

Ministerstvo financí informovalo, že žadatelé již mohou vyplňovat potřebné formuláře na webu Finanční správy. Žádosti bude možné posílat e-mailem, poštou, datovou schránkou, přes aplikaci Elektronická podání pro Finanční správu (EPO) nebo osobně na podatelnách finančních úřadů. Podle Schillerové je možné začít žádosti už podávat.

Dopad na veřejné rozpočty odhadlo ministerstvo financí nejvýše na 2,1 miliardy korun. Náklady státu mají být 1,4 miliardy korun, obcí půl miliardy korun a krajů 200 milionů korun. Předloha předpokládá zvýšení již schválené náhrady pro obce o 50 korun na 1250 korun na obyvatele.

22.07.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět