Senát o Hradozámecké noci láká na atmosféru Valdštejnské zahrady

Praha 26. srpna (ČTK) - Senát o Hradozámecké noci, která připadá na poslední srpnovou sobotu, láká na atmosféru osvětlené Valdštejnské zahrady. Návštěvníci si ji budou moci prohlédnout výjimečně až do 22:00. Příchozí budou moci za soumraku zhlédnout dvě výstavy, z nichž první je věnována výročí narození spisovatele Karla Čapka a druhá významným příslušníkům rodu Valdštejnů. ČTK to dnes oznámila vedoucí senátního oddělení vztahů s veřejností Denisa Čermáková.

Putovní panelová výstava "Karel Čapek 130" je situována u rybníčku a připomíná 130 let od Čapkova narození. Nabízí jeho dobové fotografie s kulturní i politickou elitou i fotografie interiéru a zahrady Čapkovy vily na Vinohradech, které spisovatel pořídil.

U vchodu na první nádvoří paláce je výstava "Valdštejnové známí a neznámí". Představuje osm významných osobností tohoto šlechtického rodu, kteří se zapsali do dějin, i když nedosáhli slávy svého předka, vojevůdce Albrechta z Valdštejna z období třicetileté války.

Příkladem je generál císařské armády Josef Karel Emanuel z Valdštejna-Vartenberka, který mimo jiné na sklonku 18. století přivedl do Duchcova spisovatele, diplomata i milovníka Giacoma Casanovu. Karel Arnošt z Valdštejna pak byl úspěšným diplomatem z konce 17. století, Emanuel František Arnošt z Valdštejna šestým litoměřickým sídelním biskupem, který se zasloužil o největší územní rozmach své diecéze. V Litoměřicích navíc zřídil vědeckou knihovnu.

Hradozámecká noc se v sídle Senátu uskuteční už posedmé a koná se ve spolupráci s Národním památkovým ústavem. Na rozdíl od předchozích let zůstanou o letošní Hradozámecké noci uzavřeny historické prostory Valdštejnského paláce.

26.08.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět