Senátoři ANO podporují kompenzace pro kraje i odklad EET

Praha 29. října (ČTK) - Senátorský klub ANO podporuje kompenzace pro kraje, odklad elektronické evidence tržeb (EET) nebo delší poskytování záruk z úvěrového programu COVID III. Na dnešní tiskové konferenci to řekl jeho místopředseda Jaroslav Větrovský. Podle dalšího člena klubu Ladislava Václavce by také bylo vhodné se vzhledem ke koronavirové epidemii znovu zabývat možností, aby lékaři ze zemí mimo Evropskou unii mohli bez předepsaných aprobačních zkoušek pracovat v nemocnicích v době nouzového stavu.

Senátní hospodářský výbor v úterý navrhl, aby kraje obdržely ze státního rozpočtu příspěvek 400 Kč na jednoho obyvatele. Příspěvek má sloužit ke zmírnění letošního poklesu daňových příjmů v souvislosti s koronavirovou epidemií. Podle Větrovského výbor dnes ráno přijal další pozměňovací návrh. Michael Canov z klubu Starostů a nezávislých (STAN) připomněl, že senátoři navrhují kompenzaci pro obce zvýšenou o 650 korun na 1900 korun na obyvatel a příspěvek pro kraje 800 korun na obyvatele. "Panuje mezi námi shoda na tom, že bychom prioritně pomoci krajům, které nedostaly žádnou kompenzaci," uvedl Větrovský.

Lidovci chtějí upravit návrh na kompenzačního bonusu 500 korun denně pro podnikatele tak, aby nebylo zakázáno souběžné čerpání jiné státní podpory. S tím souhlasí také senátorský klub ANO, stejně jako s odkladem EET do konce roku 2022 nebo s prodloužením poskytování záruk podnikatelům z programu COVID III nejméně do poloviny příštího roku.

Okresním nemocnicím by podle Václavce pomohlo, kdyby v nich mohli pracovat lékaři ze zemí mimo EU bez aprobačních zkoušek. Podobnou předlohou se zákonodárci zabývali v dubnu, tehdy ale Sněmovna nepřehlasovala senátní veto.

Lékaři z takzvaných třetích zemí měli podle tehdejšího návrhu dostat navzdory chybějícím zkouškám možnost pracovat v nemocnicích po dobu nouzového stavu a ještě tři měsíce po jeho skončení. Pokud by nouzový stav trval déle než půl roku, lhůta by se prodloužila na šest měsíců od jeho konce. Zahraniční lékaři bez aprobačních zkoušek by museli mít srovnatelné lékařské vzdělání. Obdobná pravidla měla platit i pro nelékařské zdravotnické pracovníky. Senátoři ale poukazovali na to, že zákon nemá smysl, když by cizí lékaři museli pracovat pod vedením lékaře s odborností. Dva lékaři by tak dělali jednu činnost.

29.10.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět