Senát se ve středu sejde naposledy v předvolebním složení

Praha 13. října (ČTK) - Senát se ve středu sejde naposledy v současném předvolebním složení. Ze zákonů má schvalovat pouze živnostenskou novelu, podle která má ulehčit průvodcům turistů. Horní komora by se měla věnovat především bilančním zprávám a reakcím ministerstev na srpnové výzvy k postupu ohledně epidemie koronaviru.

Živnostenská novela má odložit z ledna na březen povinnost průvodců turistů nosit při práci viditelně profesní průkaz. V souvislosti s tím stát po průvodcích zatím nebude požadovat tisícikorunový poplatek za vydání průkazu průvodce. Vláda novelu předložila ve snaze pomoci průvodcům, kterým v souvislosti s epidemií koronaviru a vládními opatřeními ubyli klienti.

Další zákonné předlohy, které na poslední schůzi schválila Sněmovna, se zatím v senátním systému neobjevily. Horní komora je tak bude schvalovat buď až listopadu v povolebním složení s nově zvolenými 27 senátory, nebo ještě během října v dvoutřetinovém složení.

Horní komora v srpnu přijala dvě desítky doporučení vládě, které se týkaly dalšího postupu při epidemii koronaviru. Horní komora mimo jiné vyzvala vládu, aby zjednodušila centrální nákupy zdravotnických pomůcek a do konce září představila plán pro druhou vlnu pandemie s cílem zajistit až 30.000 testů denně.

Kabinet k tomu poslal senátorům Strategie testování onemocnění covid-19 a přehled programů na pomoc firmám a živnostníkům, kteří byli vládními opatřeními zasaženi. K možnosti odškodnění lidí za vládní opatření podle krizového zákona ministerstvo vnitra uvedlo, že do 29. září evidovalo 28 žádostí občanů o náhradu škody ve výši zhruba čtyř milionů korun.

Horní komora se má věnovat také evropským tématům včetně unijní strategie pro vakcíny a zdravotní připravenost na rozšíření onemocnění covid-19.

13.10.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět