Senát bude mít nově deset výborů místo dosavadních devíti

Praha 11. listopadu (ČTK) - Senát bude mít nově deset výborů místo dosavadních devíti. Důvodem je rozdělení zdravotního a sociálního výboru. Senátních komisí zůstane nadále osm. Schválili to dnes senátoři na první povolební schůzi horní komory Parlamentu. Na obsazení míst ve vedení výborů se předem dohodly senátorské kluby.

Nově vytvořený sociální výbor povede bývalá místopředsedkyně Senátu Miluše Horská z klubu KDU-ČSL. Šéfem zdravotnického výboru se stal nový senátor a bývalý ředitel brněnské fakultní nemocnice Roman Kraus (ODS) místo primáře novorozeneckého oddělení olomoucké fakultní nemocnice Lumíra Kantora (za KDU-ČSL), který byl zvolen místopředsedou výboru.

Nové předsedy budou mít také tři výbory, jejichž dosavadní předsedové letos senátorský mandát neobhájili. Do čela mandátového a imunitního výboru nastoupil po Ivo Bárkovi (ČSSD) bývalý předseda senátorů sociální demokracie Petr Vícha. Ústavně-právní výbor po Miroslavu Antlovi (za ČSSD) převzal Tomáš Goláň (za Senátor 21). Výbor pro záležitosti EU za někdejšího rektora Karlovy univerzity Václava Hampla (za KDU-ČSL) povede bývalý rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek z klubu Starostů.

Vedení výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu zůstalo Vladislavu Vilímcovi (ODS), výbor pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí dál povede Zbyněk Linhart (za STAN). Výbor zároveň zřídil podvýbor pro regiony v transformaci, tedy Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj.

Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice znovu povede Jiří Drahoš (za STAN) a výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Pavel Fischer (nezávislý). Součástí tohoto výboru bude podvýbor pro vnitřní bezpečnost, integrovaný záchranný systém a ochranu soukromí. V čele organizačního výboru zůstal z titulu funkce předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Staronové předsedy mají dvě ze senátních komisí. V čele komise pro krajany zůstal Tomáš Czernin (TOP 09), v čele komise pro sdělovací prostředky Václav Chaloupek z klubu Starostů.

Senátní komise pro posouzení auditů EU, které se týkají kauzy premiéra Andreje Babiše (ANO) a unijních dotací pro holding Agrofert, se změnila na komisi pro dohled nad poskytováním veřejných prostředků a pro analýzu kontrolních postupů finanční správy. Namísto nového předsedy senátorů ODS a TOP 09 Zdeňka Nytry ji povede Lukáš Wagenknecht (za Piráty). Podobně nového předsedu klubu ANO a ČSSD Jaroslava Větrovského (za ANO) v čele volební komise už nahradil Jan Tecl (ODS).

Novou místopředsedkyni Senátu Jitku Seitlovou (KDU-ČSL) v čele komise pro práci Kanceláře Senátu vystřídala Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Za bývalého senátora ČSSD Miroslava Nenutila do čela komise pro rozvoj venkova nastoupil Jiří Vosecký (SLK). Vedení ústavní komise po dalším bývalém senátorovi ČSSD Jiřím Dienstbierovi převzal Zdeněk Hraba (za STAN) a předsednictví komise, která se věnuje protipovodňovým opatřením a nedostatku vody v krajině, získal po bývalém senátorovi ODS Jiřím Burianovi jeho stranický kolega Rostislav Koštial.

11.11.2020 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2020) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět