Valdštejnská zahrada se po zimě otevře veřejnosti

Praha 31. března (ČTK) - Valdštejnská zahrada v areálu Senátu se po zimě znovu otevře veřejnosti. Láká mimo jiné na zrekonstruovanou Venušinu fontánu. Návštěvníci se budou moci těšit na zvířecí přírůstky. Zasloužit by se o ně měla osmičlenná rodinka výrů velkých, která opět očekává nové potomky, uvedla na dotaz ČTK senátní tisková tajemnice Eva Davidová.

O populační boom se v zahradě postará rovněž slípka zelenonohá a zkraje léta třináctičlenná skupina pávů včetně bílého páru. Přestože je jim poskytována veškerá péče, dva z nich se potýkají se zdravotními potížemi. Vinu na tom mají neukáznění návštěvníci, kteří přes zákaz přikrmují pávy pečivem či sladkostmi. I to patří k důvodům, proč se zahradou ještě nebatolila bílá pávata, uvedla Davidová.

Kromě květeny a zvířat nabízí barokní zahrada, kterou nechal roku 1634 zbudovat vévoda Albrecht z Valdštejna, umělecké skvosty. Například soubor devíti bronzových plastik nizozemského manýristy sochaře Adriana de Vriese, nebo umělou krápníkovou stěnu. Potěchu milovníkům flóry skýtají například jinan dvoulaločný, platan javorolistý nebo z Turecka dovezené fíkovníky.

Na návštěvníky zahrady čekají od června opětovně koncerty v sala tereně. Různé akce se chystají i v samotném Valdštejnském paláci, a to 8. května Den otevřených dveří, 1. června zábavné komentované prohlídky v doprovodu kostýmovaných průvodců v rámci dětského dne a 30. srpna Noc otevřených dveří v rámci akce Hradozámecká noc 2014. Tu doprovodí ukázky historického šermu a tanců v dobových kostýmech.

31.03.2014 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2014) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět