Štěch: Senát by neměl měnit služební zákon, je schvalitelný

Praha - Senát by podle jeho předsedy Milana Štěcha (ČSSD) neměl měnit služební zákon. Jeho text přijatý Sněmovnou, na kterém se dohodla vládní koalice s pravicovou opozicí, neobsahuje podle něho vážné chyby a je možné jej schválit v této podobě. Štěch to dnes řekl ČTK. Podle něj avizované ústavní stížnosti proti ustanovení o politických náměstcích nemají šanci na úspěch.


"Je tady jasná politická dohoda ve Sněmovně, takže asi bychom ji v Senátu podle mého názoru neměli měnit. A z tohoto pohledu si myslím, že ten zákon je schvalitelný. Osobně, pokud se nedozvím nějaké nové skutečnosti, pro něj budu hlasovat," uvedl předseda horní komory.

Ústavní stížnost v případě přijetí zákona avizoval prezident Miloš Zeman a také senátor Jan Veleba, který je šéfem Strany práv občanů, jejímž je Zeman čestným předsedou. Podle prezidenta současný návrh novely nepovede k odpolitizování státní správy, ale k její zesílené politizaci. Ustanovení o politických náměstcích podle něho nesouvisí se služebním zákonem, jde podle něho o přílepek. Štěch k jejich námitkám uvedl, že už v platném služebním zákoně je jen jeden typ náměstků, kteří jsou politickými.

Současný návrh služebního zákona uvádí, že každý ministr by mohl mít nejvýše dva politické náměstky. Jediným důvodem pro jejich existenci by byl podle prezidenta boj proti nezaměstnanosti, vytvořilo by se tím 30 pracovních míst. Kritizoval i způsob, jakým by měli být vybírání státní tajemníci a odborní náměstci. Budou podle něj pod politickým vlivem.

Podle Štěcha však nové ustanovení o nejvýše dvou náměstcích, které si bude moci přivést na úřad každý ministr, nelze považovat ani za přílepek, tedy úpravu nesouvisející se služebním zákonem. "Z tohoto pohledu si myslím, že ta naděje na podání ústavní stížnosti, aby uspěla u Ústavního soudu, je nulová," řekl Štěch.

S odkazem na stanoviska právních expertů poznamenal, že návrh je legislativně dobrý, neobsahuje vážné chyby a není tedy potřeba jej zamítat a pravděpodobně ani opravovat.

K senátorské ústavní stížnosti je třeba nejméně 17 podpisů, Veleba jich podle svých slov má zatím méně než deset. Velebův senátorský klubu má šest členů včetně dvou komunistů, kteří služební zákon ve Sněmovně nepodpořili. Pokud by stížnost podpořili všichni členové frakce, potřeboval by ještě další jedenáctku hlasů.

13.09.2014 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2014) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět