Štěch: V případu "norských dětí" už čeští politici víc udělat nemohou

Praha – Český helsinský výbor chce podat stížnost k mezinárodním organizacím na ochranu práv dětí na Norsko kvůli odebírání dětí v rodinách. Předsedkyně výboru Táňa Fischerová odkázala na případ bratrů odebraných téměř před čtyřmi lety české rodině i množství dalších obdobných případů, na které loni upozornil ruský dokument. O českých dětech jednal také předseda Senátu Milan Štěch s norskou velvyslankyní Siri Ellen Sletnerovou. Je však přesvědčen, že ona ani čeští politici již nemohou udělat více, než dosud učinili. Dostatečný tlak na norské úřady a soudy, aby rozhodovaly odpovědně a bez rozporů, již podle něj byl vytvořen.

Helsinský výbor kritizuje norské Služby pro ochranu dětí (Barnevernet) a systém, který mu odebírání dětí umožňuje a za určitých okolností k němu může i finančně motivovat, jak naznačil v Hyde Parku ČT24 ředitel Úřadu pro mezinárodněprvní ochranu dětí Zdeněk Kapitán (čtěte zde). "Praxe, která se objevila v Norsku, (ale existují obdobné případy i ve Velké Británii a možná v dalších zemích), je základním porušováním práv dětí na vlastní rodinu a práv rodičů na vlastní dítě. V pozadí všeho se skrývá byznys soukromých organizací s posvěcením státu, který tuto praxi nepřímo schvaluje a podporuje," uvedla Táňa Fischerová.

Fischerová: Dítě může být odebráno jen ve výjimečných případech

Fischerová kritizovala také přístup českého úřadu pro ochranu dětí a Zdeňka Kapitána, u mezinárodních institucí si ale chce stěžovat na chování norských úřadů. "Jedině ve výjimečných a transparentních případech, potvrzených nezávislými odborníky a hlavně soudem, může být dítě odebráno z původní rodiny. I pak má ale dítě podle Úmluvy o právech dítěte nadále právo na pravidelný styk s rodičem," uvedla předsedkyně Českého helsinského výboru. Odkázala tak i na dlouhodobé omezování styku odebraných sourozenců s jejich matkou.

Naopak čeští politici by se podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) v případu již více angažovat neměli. "Čeští politici už se víc zapojovat nemohou. Zájem jsme projevili, že chceme bránit zájmy českých občanů, a nad nimi jsou ještě zájmy dětí," řekl Milan Štěch po setkání s norskou ambasadorkou. Velvyslankyně mimořádná a zplnomocněná Siri Ellen Sletnerová se přišla představit předsedovi horní parlamentní komory po svém nástupu do fuknce, při schůzce však přišla řeč i na aktuální kauzu, k níž se ostatně Sletnerová již veřejně vyjádřila.

Štěch přitom zdůraznil, že se velvyslankyně účastnicí jednání o osudu odebraných bratrů Michalákových přímo neúčastní. "Zastupuje Norsko a může vystupovat pouze v mezích, které jí umožňuje v tomto směru norská legislativa. Takže informovala, co bylo učiněno, kdo může ještě učinit nějaké kroky, a co se očekává," shrnul druhý nejvyšší ústavní činitel. "Žádné úsudky nebo stanoviska nevyjadřovala," dodal.

O osudu dětí odebraných rodičům v roce 2011 rozhoduje služba Barnevernet. Norsko v tomto týdnu oznámilo české vládě v odpovědi na nótu zaslanou v prosinci, že jeho sociální služba bude spolupracovat s odpovídajícími českými institucemi. "Je řada na těch orgánech, které se zabývají péčí o děti jak v České republice, tak v Norsku," upozornil proto Štěch.

23.01.2015 - ČT24

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět