Science centra chtějí být součástí vzdělávání s penězi od státu

Praha - Osm českých science center pro neformální vzdělávání usiluje o to, aby se v budoucnu stala součástí vzdělávacího systému a stát zaručil jejich další financování. Vznikla v Brně, Hradci Králové, Liberci, Olomouci, Ostravě a Plzni za 2,5 miliardy korun z evropských dotací. Zaměřují se na popularizaci vědy a technických oborů u široké veřejnosti a škol. O jejich rozvoji a významu se dnes v Senátu konalo veřejné slyšení. Podporu u ministerstva školství centra mají.
Ředitelka asociace center Blanka Remešová ČTK řekla, že je potřeba, aby stát pomohl centra dobudovat. "Peníze jsou potřeba na dílny a laboratoře. Cílem jsou takzvané sdílené dílny, kde si mládež může vyzkoušet ucelený výrobní proces od začátku do konce," uvedla. Doposud byla centra financována z evropských fondů. Letos se ucházejí u resortů školství a místního rozvoje o další dotace z Bruselu. "Až skončí strukturální fondy, měla by mít centra jistotu, že budou pokračovat dál," dodala. Jen ze vstupného se prý uživit nemohou.
Ministr Marcel Chládek (ČSSD) na konferenci řekl, že letos mohou získat centra 200 milionů korun z dosavadních evropských fondů a další peníze z Fondu na podporu technického vzdělávání, který chce ministr založit. "Já ho pracovně nazývám 'tři plus tři plus tři'. Dáme tři miliony, kraj také přispěje třemi miliony a podnikatelé z toho kraje také třemi miliony," uvedl Chládek. Mateřské a základní školy by si za tyto peníze mohly podle Chládka obnovit například dílny nebo nakoupit lístky do science center. Dílny i přírodovědné a technické učebny jsou už tam připraveny. Se zástupci center se Chládek proto chce domluvit, jak centra více propagovat.
Podle vrchního ředitele Sekce řízení Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace Radka Rinna musejí centra dotační peníze z fondů utratit ještě letos. Takzvaná zbytková výzva má být vyhlášena v květnu. Ministerstvo o tom už jedná s Bruselem. Centra by měla být financována podle Rinna i z nového operačního programu, který byl v pátek odeslán do Bruselu. V rámci programu se centra zaměří na spolupráci s mateřskými a základními školami.
Mezi největší centra patří plzeňská Techmania, Svět techniky v Ostravě, iQLANDIA v Liberci a brněnské centrum VIDA!. Interaktivní expozice, laboratoře a dílny už od loňska navštívily stovky tisíc lidí. Podle ředitelky asociace center Remešové letos očekávají více než milionovou návštěvnost. Centra nechtějí být vnímána jako zábavní parky, ale jako etablovaná vědecká pracoviště na poli technického a přírodovědného vzdělávání.
Ve světě jsou podle asociace centra tohoto typu placena téměř z poloviny ze vstupného, 27 procent tvoří veřejné rozpočty, 23 procent korporátní zdroje a čtyři procenta další příjmy.

17.03.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět