Senátoři budou řešit změny ve školském zákoně a teplo v budovách

Praha - Změny ve školském zákoně a v pravidlech týkajících se tepla v budovách budou zřejmě nejsledovanějšími body schůze Senátu, která začíná ve středu. Obě normy by podle žádostí ministrů měly být projednávány až ve čtvrtek, řekla ČTK po dnešním jednání organizačního výboru senátní tisková tajemnice Eva Davidová. Ostatní návrhy zákonů by podle doporučení senátních výborů měly být poměrně hladce schváleny.
Školská novela má mimo jiné sjednotit závěrečné zkoušky na učilištích a upravit pravidla vzdělávání žáků s postižením. Ministr školství Marcel Chládek v ní ale ve Sněmovně neprosadil zavedení registru učitelů, podporu nenašla ani možnost domácího vzdělávání starších žáků. Schválení novely v Senátu doporučily jeho výbory školský a zdravotnický, výbory ústavně-právní a regionální ale stejné doporučení nedaly.
Debata bude zřejmě i kolem zákonů, které upravují měření spotřeby tepla v bytech a způsoby rozúčtování nákladů na teplo. Hospodářský výbor horní komory doporučil obě normy schválit, regionální výbor se ale pozastavil nad povinností instalovat ve všech bytech a bytových domech měřiče tepla. Návrh jde podle kritiků nad rámec unijní směrnice, podle níž se měřiče se nemusí instalovat, pokud to není ekonomicky efektivní.
Bezproblémové schválení se očekává naopak u novely o investičních pobídkách. Ta má umožnit vznik speciálních ekonomických zón, v nichž by byla možná vyšší podpora na pracovní místo.
Souhlas senátorů by měla získat také novela o zajištění majetku v trestním řízení, která nově umožní zajistit majetek pachatele na úhradu peněžitého trestu. Norma zavede povinné propadnutí výnosů z trestné činnosti a rozšiřuje možnosti prodeje zajištěného majetku bez souhlasu obviněného. Souhlas Senátu získá asi i návrh, podle něhož budou moci být oběti trestných činů chráněny před obviněnými i v případě, že se přestěhují do jiného státu Evropské unie.
Senátoři rozhodnou také o tom, že Státní ústav pro kontrolu léčiv převede do státního rozpočtu 1,7 miliardy korun. Peníze mají nahradit část výpadku příjmů z třicetikorunových regulačních poplatků, které byly od ledna zrušeny.
Březnová schůze horní komory bude mít dvě desítky bodů. Její součástí bude i debata o nadcházejícím summitu EU. Senát by měl také v úvodním kole projednávání posoudit senátorské novely týkající se koncesionářských poplatků a platů manažerů státních firem.

17.03.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět