Parlamenty V4 jsou pro užší spolupráci s postsovětskými státy

Bratislava - Parlamenty Slovenska, ČR, Maďarska a Polska chtějí zintenzivnit kontakty s partnerskými institucemi zemí západního Balkánu a v rámci Východního partnerství a pomoci těmto státům při jejich reformním procesu. Shodli se na tom dnes čelní představitelé parlamentů států visegrádské čtyřky (V4), kteří v Bratislavě diskutovali také o posilování pozic populistických hnutí nebo o prohloubení vzájemné spolupráce.
"Máme zkušenost s tím, co znamená být pod vlivem Moskvy. A dnes bychom měli udělat vše pro to, abychom Ukrajině pomohli v procesu demokratizace našimi zkušenostmi. To, co se děje na Ukrajině, není vůbec jednoduché," uvedl místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), který se jednání zúčastnil spolu s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD).
Ukrajina je součástí unijního projektu Východního partnerství, který zahrnuje šest postsovětských států a jehož cílem je těsnější spolupráce EU s těmito zeměmi.
Zástupci parlamentů na schůzce v Bratislavě hovořili také o populistických a antisystémových hnutích v politice. "Pokud se bavíme o nových nebo nestandardních stranách či hnutích, tak v České republice této definici asi nejlépe vyhovuje hnutí ANO. Teď má hnutí ANO vládní odpovědnost a je na kolezích z hnutí ANO, jak se svou budoucností naloží, zda budou pokračovat jako antisystémová strana nebo zda se transformují ve standardní politickou stranu. Mám pocit, že jdou spíše tím druhým směrem," řekl Hamáček na dotaz ČTK.
Hnutí ANO vicepremiéra a miliardáře Andreje Babiše je podle průzkumů veřejného mínění nejoblíbenějším politickým seskupením v ČR.
Podle Sobotky se s nárůstem nestandardních politických sil potýkají i další evropské země. "Parlamentní demokracie je založena na volné soutěži politických stran a hnutí a ty musejí mít program. Když vezmu příklad České republiky, tak od hnutí ANO jsem neslyšel vůbec nic o zahraniční politice. Zahraniční politika patří mezi atributy každého státu," uvedl Sobotka.
Představitelé parlamentů zemí V4 se také shodli na tom, že kontakty mezi svými institucemi do budoucna prohloubí i prostřednictvím telekonferencí. "I to, že jsme se dnes shodli na vyšší potřebě koordinace stanovisek jak v rámci Evropské unie, tak v organizacích jako OBSE, Rada Evropy nebo Parlamentní shromáždění NATO, tak to je důkaz toho, že Visegrád má smysl," řekl Hamáček, podle kterého je V4 dobrým základem i pro spolupráci těchto zemí s dalšími státy, jako je například Rakousko nebo Slovinsko.

20.03.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět