Novelu o dětských skupinách Senát možná vrátí Sněmovně

Praha - Novelu, která má umožnit dobrovolnou registraci dětských skupin, Senát možná vrátí Sněmovně. Jeho ústavně-právní výbor chce v novele stanovit právo odejmout výjimku z hygienických požadavků, pokud by bylo ohroženo veřejné zdraví. Horní komora o tom rozhodne příští týden.
Novela mimo jiné stanoví, že krajská hygienická stanice může povolit výjimky z hygienických požadavků stanovených prováděcím právním předpisem pro dětské skupiny do 12 dětí, pokud tím nebude ohrožena ochrana veřejného zdraví. Senátní výbor chce dát navíc hygienikům právo toto povolení odejmout, pokud provozovatel dětské skupiny nesplňuje podmínky pro vydání výjimky, "nebo je-li ohroženo veřejné zdraví".
Dobrovolná registrace dětských skupin by měla zabránit možnému zániku například lesních školek a podobných dětských zařízení. Provozovatelé těchto zařízení se obávali toho, že nedokážou splnit například hygienické požadavky dané nynějším zákonem.
Dětská skupina bude podle schváleného znění zařízením, které umožňuje docházku dětí nejméně v rozsahu šesti hodin denně. Jde o to, aby se pod dětskou skupinu nedostaly třeba hlídací koutky. Výjimky z hygienických požadavků by mohl skupinám do 12 dětí udělit úřad v případě, že nebude ohrožena ochrana veřejného zdraví. Daňové výhody, s nimiž novela počítá, by se ale měly vztahovat jen na rodiče, kteří umístí své děti k registrovaným poskytovatelům.
Novela ale taky uvádí, že živnostníci nebo firmy, které označí své služby za dětskou skupinu a nebudou registrováni, se dopustí přestupku nebo správního deliktu.
Zákon o dětských skupinách byl přijat loni v listopadu. Dává rámec zařízením, která začala vznikat v reakci na nedostatek míst ve standardních mateřských školách. Vláda vytkla původní poslanecké novele o dobrovolné registraci to, že by znevýhodnila podnikové a soukromé mateřské školy, soukromé jesle nebo dětská centra s mateřskou školou.

04.05.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět