Senát asi bude mít v rozpočtu o deset milionů méně, než žádal

Praha - Senát zřejmě bude mít ve svém rozpočtu na příští rok 558 milionů korun, základní rozměry senátního rozpočtu dnes schválil sněmovní rozpočtový výbor. Schválená částka je o 9,8 milionu nižší, než požadoval Senát. Nižší částku navrhlo ministerstvo financí a většina členů výboru dnes jeho návrh podpořila, mezi poslanci to však vyvolalo spor.
Za víc peněz pro Senát se přimlouvali hlavně Zbyněk Stanjura (ODS) a František Laudát (TOP 09). Laudát nižší částku označil za nedůstojné dehonestování nejvýznamnějších institucí. Stanjura řekl, že každou hodinu se jen schodek státního rozpočtu zvýší o 11 milionů korun. Místopředseda výboru Jan Volný (ANO) však návrh obhajoval a řekl mimo jiné, že činnost Senátu se tím neparalyzuje. Letos má Senát k dispozici 521 milionů korun.
Senátní kancléř Jiří Uklein uvedl, že rozpočet Senátu nemá žádné neefektivní výdaje. Upozornil, že meziroční nárůst výdajů je pouze fiktivní. Například náklady na vyšší platy a náhrady senátorů i související výdaje podle něj letos hradí Senát z peněz uspořených v předchozích letech.
" Senát hospodaří obezřetně a v pořádku," potvrdil poslancům náměstek ministra financí Jan Gregor. Dodal, že v případě potřeby bude možné Senátu přidat peníze na nutné výdaje a investice prostřednictvím rozpočtového opatření. Zdůraznil ale, že nemůže ustoupit požadavkům Senátu, protože realizuje škrty, na nichž se dohodla vládní koalice.
Sněmovní rozpočtový výbor podle nových pravidel schvaluje návrhy základních rozměrů rozpočtu Sněmovny, Senátu, Kanceláře prezidenta republiky, Nejvyššího kontrolního úřadu, Ústavního soudu a Kanceláře veřejného ochránce práv. Vláda je pak zapracuje pří přípravě rozpočtu.

10.06.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět