Senát pro vyslání stíhaček na Island a delší misi Britů v ČR

Praha - Senátoři dnes po vzoru Poslanecké sněmovny vzali na vědomí vyslání pěti stíhaček JAS-39 Gripen na Island. Vzdušný prostor tohoto ostrovního státu budou střežit v červenci a v srpnu celkem šest týdnů. Původně mělo být na Island nasazeno kanadské letectvo, které se ale zapojí do operace proti takzvanému Islámskému státu. Senát dnes podle očekávání také schválil prodloužení pobytu britských vojenských poradců v Česku o dalších pět let. Britský tým působí v rámci Vojenské akademie ve Vyškově od roku 2000.

Za úkol mají Britové na Moravě výcvik poddůstojníků české armády, ale také nových členských států NATO a států zúčastněných v programu Partnerství pro mír.

České stíhačky na Islandu by mělo obsluhovat nejvýše 70 lidí. Náklady na misi se odhadují na 24 milionů korun. Čeští piloti působili na Islandu, který nemá vlastní armádu, už loni na podzim. Celkově půjde o čtvrté nasazení českých nadzvukových letounů v zahraničních operacích. V letech 2009 a 2012 střežily vzdušný prostor pobaltských států.

Britský tým v Česku budou moci stejně jako doposud tvořit tři desítky vojáků. Jednoho výcvikového kurzu by se mohla účastnit až stovka zahraničních vojáků. O pořádání kurzů pro různé stupně velení se Británie rozhodla po vstupu Česka, Maďarska a Polska do NATO.

Projednáním těchto návrhů dnešní jednání Senátu skončilo. Horní komora se sejde znovu ve čtvrtek, kdy by se měla věnovat zdanění surového tabáku, uzavření druhého penzijního pilíře pro nové klienty nebo novele o ochraně veřejného zdraví.

17.06.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět