Senát podpořil plán EU v boji proti pašování migrantů

Praha 23. září (ČTK) - Senát podpořil plán EU proti nelegální migraci, který počítá mimo jiné s likvidací lodí pašeráků lidí. Současně doporučil Evropské komisi zaměřit se na příčiny migrace a na vytvoření legálních a bezpečných migračních kanálů pro uprchlíky do Evropy. Své doporučení na rozdíl od dlouhé dopolední diskuse k usnesení o migrační krizi schválila horní komora dnes odpoledne během deseti minut.

Horní komora označila za zásadní, aby se EU zaměřila na řešení základních příčin migrace, na spolupráci se zeměmi původu uprchlíků, zvláště pak v oblasti lepšího zabezpečení jejich hranic a v celkové stabilizaci daného regionu. Senát také upozornil na nefunkčnost současného unijního návratového systému, který podle něj zneužívají sítě převáděčů.

Evropská komise v plánu na léta 2015 až 2020 počítá mimo jiné s vytvořením seznamu podezřelých plavidel, která by mohla být používána k pašování lidí. Tyto lodě by měly být po zajištění posádky systematicky odtahovány na pevninu nebo likvidovány na moři, uvádí se plánu. Komise plánuje také více sledovat finanční toky související s pašováním migrantů nebo vytvoření kontaktního místa pro otázky pašování migrantů v každé z členských zemí.

Zpráva komise uvádí, že každoročně se nespočet migrantů utopí v moři, udusí v kontejnerech nebo zahyne v poušti. Podle odhadů Mezinárodní organizace pro migraci loni přišlo ve Středozemním moři o život více než 3000 migrantů, během prvních čtyř měsíců letošního roku jich bylo přibližně 1700. Loni se prý o nelegální migraci do Evropy pokusilo kolem 225.000 osob, což je trojnásobek v porovnání s předcházejícím rokem.

Senátoři také vzali na vědomí vládní zprávu o loňském vývoji EU nebo zprávu o působení českých vojenských spojařů v Turecku v rámci operace NATO s názvem Active Fence, která je zaměřena na posílení protivzdušné obrany tureckého území v kontextu konfliktu v Sýrii. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) uvedl, že operace nesouvisí s aktuálními vojenskými aktivitami Turecka a USA proti Islámskému státu.

Horní komora rovněž podpořila dohodu o účasti Chorvatska v evropském hospodářském prostoru a několik dalších mezinárodních smluv a svou zářijovou schůzi ukončila. Znovu se sejde zřejmě před koncem října, aby rozhodla mimo jiné o uzákonění registru smluv uzavíraných úřady veřejné správy a některými institucemi.

23.09.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět