Senát chce ze spotřebitelské novely vyjmout registr dlužníků

Praha 11. listopadu (ČTK) - Senát chce z novely, jež má zpřísnit podmínky předváděcích prodejních akcí a umožnit mimosoudní řešení spotřebitelských sporů, vyjmout úpravu registru dlužníků. Někteří senátoři se pozastavovali nad tím, že lidé by v něm mohli být vedeni bez souhlasu, a ustanovení navíc označovali za přílepek. Horní komora dnes předlohu vrátila k opětovnému posouzení poslancům.

Úprava podmínek pro zřizování registrů s údaji o spolehlivosti a platební morálce klientů se do vládní předlohy dostala ve Sněmovně. Zákazníci by museli být pouze informováni o tom, že údaje o nich budou nebo mohou být v evidenci vedeny. Účelem registrů mělo být zlepšení informovanosti věřitelů o dlužnících a tím i ochrana dlužníků před předlužováním.

Předloha stanoví, že na letácích předváděcích prodejních akcí budou muset být i ceny nabízeného zboží. Pořadatelé by nesměli přímo při těchto akcích a ve lhůtě dalších sedmi dní přijímat od kupujících žádné peníze. Díky ceně na letáku by si lidé mohli předem zjistit, nakolik je nabídka výhodná. Rovněž lhůta pro zákaz přijímání peněz má kupující ochránit před praktikami takzvaných šmejdů. Na těchto akcích by navíc mohla Česká obchodní inspekce (ČOI) legálně bez souhlasu pořadatele pořizovat záznam a používat jej jako důkazní materiál.

Pravomoc řešit mimosoudně spotřebitelské spory by dostala ČOI a také nestátní organizace, které by vybíralo a na něž by dohlíželo ministerstvo průmyslu a obchodu.

Projednáním novely zákona o ochraně spotřebitele nynější schůze Senátu skončila. Senátoři se opět sejdou 2. prosince.

11.11.2015 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2015) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět