Senát asi omezí lhůtu na převedení telefonního čísla

Praha 3. března (ČTK) - Senát asi omezí lhůtu na převedení telefonního čísla tak, aby netrvala měsíce. Výpovědní lhůty by se na to vztahovat neměly. Zlepšit by se mohla také informovanost zákazníků telefonních operátorů. Počítá s tím senátorská novela zákona o elektronických komunikacích, kterou dnes horní komora v prvním kole podpořila. Před dalším schvalováním normu projednají senátní výbory.

Novela odolala návrhu na zamítnutí, o které usilovali senátoři Karel Kratochvíle (ČSSD) a Jiří Oberfalzer (ODS). Argumentovali mimo jiné tím, že novela by umožnila zákazníkům odstoupit od smlouvy s operátorem při jakékoli změně smluvních podmínek. Byli také proti tomu, aby operátoři měli na převedení čísla de facto jen pět pracovních dnů, jak navrhli senátoři v čele s Alenou Dernerovou z klubu ANO.

Obhájci novely nicméně argumentovali mimo jiné tím, že firmy mají podle nedávné novely na předložení přiznání o dani z přidané hodnoty také jen pět dnů, jinak jim hrozí pokuta. Předseda poslanců KDU-ČSL Petr Šilar nicméně doporučil lhůtu prodloužit například na dvojnásobek.

Návrh vychází ze zkušeností Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), podle jehož nařízení mají operátoři na samotný převod čísla čtyři pracovní dny, ale protahují to až na dva měsíce. Úřad už loni upozornil na to, že operátor nejprve nechá uplynout výpovědní lhůtu ke smlouvě s odcházejícím zákazníkem, a poté teprve převede číslo k novém provozovateli.

Novela by takovéto praxi měla zabránit. Do lhůty pro přenesení čísla by se už nesměla započítávat výpovědní lhůta. Telefonní číslo by mělo být podle návrhu převedeno k jinému operátorovi do čtyř pracovních dnů poté, kdy uživatel čísla o to požádal.

Předloha má také jednoznačně operátorům uložit, aby v případě jednostranné změny smluvních podmínek z jejich strany byly povinni o nich své zákazníky informovat, a to včetně možností odstoupit od smlouvy. Informován má být také ČTÚ. Podle platného znění zákona jsou operátoři povinni informovat zákazníky přímo jen tehdy, pokud by změna smluvních podmínek zhoršila jejich postavení. Novela tak má zabránit tomu, aby výklad změn smluvních podmínek byl v rukou marketingových oddělení operátorů.

Návrh předložila desítka senátorů vládních stran, tedy ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Novela je podle nich nezbytná kvůli předloňské "protispotřebitelské" novele zákona o elektronických komunikacích, která znamenala výrazné posílení práv operátorů.

03.03.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět