Štěch připustil, že Senát nyní neschválí rozšíření pravomocí NKÚ

Praha - Senát nejspíš neschválí rozšíření pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), pokud se nezjednoduší systém kontrol. Připustil to dnes předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Uvedl to po jednání s hejtmany, kteří mají podle předsedy Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) rovněž výhrady ke zdvojování kontrol stejných věcí. Prezident Zeman se dnes za rozšíření pravomocí NKÚ postavil, podle něj by však v případě obcí měl úřad kontrolovat investice nad 50 milionů korun.

"Příliš bych zatím optimistický k tomu, že to schválíme v podobě, v jaké to přišlo z Poslanecké sněmovny, nebyl," uvedl Štěch k vyhlídkám zákona o NKÚ. "Nemůžou jenom přibývat kontroly, což znamená vyšší administrativu, a de facto kontroly stejné úrovně," podotkl předseda horní komory.

Štěch připomněl, že předlohu nepodpořil ani jeden ze senátních výborů, který se jí zabýval. Podle něj zatím nebyl naplněn příslib vlády kontroly zjednodušit a systematizovat tak, aby například různé úřady prováděly kontroly stejné věci souběžně. Tuto byrokracii je potřeba změnit.

Také podle Haška by vláda měla navrhnout, jakým způsobem se odstraní duplicitní kontroly stejných věcí různými institucemi, které navíc někdy šetření uzavřou s naprosto rozdílnými závěry. Kontroloři by i podle Svazu měst a obcí měli mít ve vztahu k samosprávě v kompetenci pouze kontrolu zákonnosti, nikoliv efektivnosti vynaložených peněz.

Zeman se dnes při návštěvě Olomouckého kraje naopak za rozšíření pravomocí NKÚ postavil. "Domnívám se, že obecně vzato je třeba podporovat rozšíření pravomocí NKÚ, ale že kontrolní akce, které NKÚ vyhlašuje, by v případě obcí měly být orientovány na investiční akce přesahující určitou poměrně vysokou hranici například 50 milionů korun, a to z toho důvodu, že právě tam často dochází k nejrůznějšímu zneužívání veřejných prostředků nesmyslnými investicemi," uvedl Zeman. Jako příklad uvedl akvapark v Bublavě.

Pokud by se taková hranice podle prezidenta schválila, nebyly by obce obtěžovány při kontrolách investičních záměrů menšího rozsahu. "NKÚ zase nemá tak velkou kapacitu, aby kontroloval všech 6500 obcí. Když to svážeme limitem dejme tomu 50 milionů korun, tak bude kontrolovat jen obce, kde se třeba starosta rozhodl postavit svůj pomník," doplnil Zeman. Dodal, že by zároveň ostře odmítl návrh poslance Marka Bendy (ODS), aby z pravomocí NKÚ byla vyňata Česká televize. "Právě ona potřebuje velmi systematickou kontrolu," dodal prezident.

NKÚ má podle vládního návrhu zákona získat právo prověřovat například i hospodaření krajů, obcí a jejich příspěvkových organizací. Má navázat na ústavní novelu, kterou Senát zatím nechválil. K jejímu prosazení je třeba třípětinové většiny hlasů. Vládní koalice má ve svých senátních frakcích potřebný počet hlasů, ne všichni jejich členové jsou také členy vládních stran a i v jejich řadách panují k předloze výhrady. V jednaosmdesátičlenném Senátu zasedá 47 komunálních politiků.

Novela počítá s tím, že NKÚ by měl dostat možnost prověřovat nakládání v podstatě s veškerými veřejnými penězi. Mohl by tak například do státních fondů, zdravotních pojišťoven, veřejných vysokých škol a firem, v nichž má stát, obce nebo kraje nadpoloviční podíl. Samosprávy a některé další organizace by kontroloři měli prověřovat jen z hlediska souladu jejich hospodaření se zákony.

20.05.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět