Senát zamítl ústavní zakotvení financování obrany

Senát dnes zamítl návrh ústavní novely, podle něhož by výdaje státu na obranu nesměly časem klesnout pod dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP) ročně. Na tuto výši se měly dostat tak, že by musely růst nejméně o desetinu procentního bodu ročně.

Předlohu připravil branný výbor horní komory. Senátoři se ale přiklonili k názoru zpravodajky Elišky Wagnerové (za SZ), že financování jednoho vládního resortu do ústavního práva nepatří. Legislativní cesta předlohy tím skončila.

Novela v podstatě chtěla dostat do ústavního zákona o bezpečnosti doporučení Severoatlantické aliance o minimálním podílu peněz, které by členské státy měly na obranu každoročně vynakládat. "Česká republika opakovaně deklaruje v rámci summitů aliance svůj závazek k zajištění takové míry výdajů na obranu státu, přesto této úrovně stále nedosahuje," stálo v důvodové zprávě.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) uvítal zájem horní komory hledat cesty k financování armády. "Jde o to, jakou se v optimálním modelu vydat," řekl ministr. Zmínil mimo jiné možnost speciálního zákona o obranných výdajích nebo vytvoření obranného fondu, do něhož by mířily prostředky z neinvestovaných peněz.

Wagnerová varovala před tím, že s podobným požadavkem jako branný výbor by mohli přijít jiní ministři. Její názor v debatě podpořil předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD), podle kterého by pak rozpočtové schodky nebyly v desítkách, ale stovkách miliard korun. Wagnerová doporučila zamítnutí, "abychom nebyli pro smích". Proti tomu se za předkladatele ohradil Tomáš Jirsa (ODS). "Posílila by se prestiž Senátu, pokud bychom takový zákon přijali," míní.

Předseda branného výboru František Bublan (za ČSSD) se sice branného výboru i vzhledem k nedostatečnému vybavení armády zastal, ústavní zákon ale za dobrou cestu nepokládá. Lze najít jiné řešení, uvedl. Vedle obranného fondu zmínil možnost určování obranného rozpočtu aspoň v pětiletém horizontu.

Horní komora předlohu zamítla hlasy 39 senátorů. Proti zamítnutí bylo 13 členů komory a dalších 13 se hlasování zdrželo.

Česko nyní vydává na obranu kolem jednoho procenta HDP ročně. To podle předkladatelů novely neumožňuje dlouhodobou modernizaci a rozvoj armády. Letos hospodaří ministerstvo obrany podle schváleného rozpočtu s částkou 47,78 miliardy korun. Pokud by novela platila, Česko by dosáhlo dvouprocentních výdajů za obranu zhruba za deset let.

Předloha měla také uložit vládě povinnost, aby každé čtyři roky vyhodnocovala stav zajištění obrany Česka a mezinárodních obranných závazků. Spolu s tím by stanovovala plán výstavby ozbrojených sil společně s výdaji na deset let dopředu.

14.07.2016 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2016) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět