Senátoři posoudí vyšší slevy na děti, schůze začne 8. března

Praha 14. února (ČTK) - Vyšší daňové slevy na děti, změny ve financování škol nebo úpravu náležitostí petice na podporu nominace prezidentského kandidáta budou senátoři schvalovat na schůzi, která začne ve středu 8. března. Shodl se na tom dnes organizační výbor horní komory, informovala tisková tajemnice Eva Davidová. Předpokládá se, že schůze Senátu bude dvoudenní.

V jejím úvodu složí slib Alena Dernerová (za Spojené demokraty - sdružení nezávislých), která zvítězila v lednu v opakovaných volbách na Mostecku a obhájila mandát z předchozího funkčního období. Jedenaosmdesátičlenná horní komora tak bude opět kompletní. Už ve středu Dernerová převezme osvědčení o zvolení od předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD).

Vyšší daňové slevy má přinést vládní daňový balíček. Na druhé dítě bude moci rodič uplatnit podle předlohy úlevu o 2400 korun vyšší než nyní, a to 19.404 korun ročně, na třetí a další dítě vzroste o 3600 korun na 24.204 korun. U jednoho dítěte zůstane sleva 13.404 korun ročně.

Součástí balíčku je i snížení limitu pro výdajové paušály živnostníků z nynějších dvou milionů na jeden milion korun. Živnostníci, kteří tyto paušály využívají, ale budou opět moci uplatňovat daňové slevy na manželku a děti.

Školská novela předpokládá, že stát bude platit školy podle počtu odučených hodin na základě vzdělávacích programů, nikoli pouze podle počtu žáků jako nyní. Změna financování se bude týkat mateřských, základních, středních a vyšších odborných škol, konzervatoří a školních družin, které zřizují kraje nebo obce. Financování soukromých a církevních škol zůstane stejné.

Podporovatelé nezávislých kandidátů na prezidenta budou muset podle volební novely připsat na nominační petici ke jménu číslo občanského průkazu nebo cestovního pasu. Nadále jich bude muset být nejméně 50.000. Úprava pravidel má zabránit opakování sporů o platnost podpisů, které předcházely první přímé volbě před čtyřmi lety.

Senátoři posoudí taky novelu o podporovaných zdrojích energie, podle níž by provozovatelé některých malých vodních elektráren získali zpětně podporu státu, o kterou byli počátkem loňského roku připraveni. Na verdikt horní komory čeká taky norma, která sníží státní doplatky na bydlení chudším lidem, kteří žijí v ubytovnách, nebo novela autorského zákona.

14.02.2017 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2017) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět