Senát nezměnil zvyšování autorských poplatků nejvýše o inflaci

Senát schválil novelu autorského zákona, která počítá s tím, že autorské poplatky se budou moci v budoucnu zvyšovat jen o inflaci. S požadavkem kolektivních správců na jejich větší zdražení by muselo předem souhlasit ministerstvo kultury. Opatření je reakcí na zvýšení poplatků až o polovinu, které loni navrhly Ochranný svaz autorský (OSA) nebo Intergram a sklidily za to kritiku řady politiků i obcí. Předseda Svazu autorů a interpretů Jiří Vondráček dnešní rozhodnutí senátorů označil za ostudu.

Horní komora přijala novelu na návrh lidoveckých zástupců ve verzi schválené Sněmovnou, žádnému z požadavků na její úpravu tak Senát překvapivě nevyhověl. Senátní výbor pro veřejnou správu přitom doporučoval normu zamítnout, výbory kulturní a ústavně-právní doporučovaly stejně jako mediální komise v novele, původně předložené vládou, zrušit či omezit některé poslanecké úpravy.

\"Výsledkem novely autorského zákona tedy je, že autoři a interpreti nesmějí za užití svých děl požadovat již nikdy vyšší odměny. Ty jim dnes politici zmrazili navěky. V jiných odvětvích se naopak politici předhánějí, jak přidají lékařům, řidičům, sestrám a podobně. Ano, budou volby...,\" reagoval pro ČTK na rozhodnutí senátorů Vondráček.

Smířlivější byla reakce předsedy představenstva Ochranného svazu autorského (OSA) Roman Strejček. \"Pokud jde o proces sjednávání sazeb autorských odměn, který byl velmi diskutovaným tématem, považuji jej v konečným výsledku za zdravě vyvážený,\" konstatoval.

Jan Simon, ředitel nezávislé společnosti výkonných umělců, výrobců zvukových a zvukově obrazových záznamů Intergram uvedl, že Intergram respektuje rozhodnutí Senátu, ale očekává, že v prováděcí praxi vyvstane kvůli této zákonné normě řada problémů.

OSA chtěla zvýšit poplatky za autorská práva k hudbě až o 50 procent, DILIA o 25 procent, a to za televize v restauracích. Podle Sdružení místních samospráv by se tak ve velkých městech zvýšily měsíční sazby OSA ze 186 korun na 279 korun, sazby DILIA ze zhruba 135 korun na 168 Kč. Celkem to je měsíční zdražení o 127 korun jen za jednu televizi, upozornilo už dříve sdružení.

Správci autorských práv zdůvodnili zvýšení tlakem zahraničních kolektivních správců i podobou navrhované novely autorského zákona. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil až padesátiprocentní růst sazeb za obrovský. Vyjádřil pochopení i pro protesty, ke kterým se kvůli tomu odhodlaly obce. Podle něj ale vláda ani ministerstvo kultury tyto sazby nemohly korigovat.

Předloha, kterou ještě dostane k podpisu prezident, má také zjednodušit ohlašování živých hudebních produkcí autorským svazům a otevřít možnosti pro zjednodušené licencování, a tím zlepšit přístup ke kulturnímu a vědomostnímu bohatství pro jeho využívání v digitálním prostředí. Sněmovna do normy prosadila úlevy pro hudební produkce, na nichž by byly provozovány pouze tradiční lidové skladby bez známého autora.

09.03.2017 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2017) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět