Akademie věd nabídla Senátu expertní stanoviska k vybraným normám

Praha 5. dubna (ČTK) - Akademie věd bude poskytovat Senátu expertní stanoviska k vybraným projednávaným zákonům. Podle předsedy horní komory Milana Štěcha by se mohly týkat například čtvrté průmyslové revoluce, tedy nahrazení lidské práce počítačově řízenými stroji a s tím spojené změny kvalifikace pracovníků. Štěch to dnes uvedl po setkání s předsedkyní Akademie věd Evou Zažímalovou, jehož tématem byla další spolupráce obou institucí.
\"Jsme schopni poskytovat expertízy oborově různorodé, ale přitom vyvážené,\" uvedla Zažímalová. Poukázala na to, že Akademie věd má široký záběr, pokrývá prakticky všechny vědní obory a je schopna mezioborově propojit všechny vědecké týmy v rámci akademie i na univerzitách.
V legislativě je dobré znát, jaké názory má odborná obec, jak se to dotkne života lidí po stránce ekonomické či zdravotní, řekl Štěch. Expertní stanoviska vědců by podle něj neměla provázet každý projednávaný zákon, ale ty zásadní. Podobná praxe se léta aplikuje ve Velké Británii. \"Když to je dobré pro Brity, proč by to nebylo dobré pro Čechy,\" dodal.
Senát bude podle Štěcha nadále podporovat českou vědu, zejména základní výzkum, aby nebyl ani finančně opomíjen ve prospěch aplikovaného výzkumu. \"Bez kvalitního základního výzkumu, žádný aplikovaný výzkum nebude. Nejdřív je potřeba investovat a potom je možné z toho mít ty výsledky,\" uvedla Zažímalová.
Akademie věd už se Senátem navázala bližší spolupráci před šesti lety na základě memoranda, které o rok později uzavřela i se Sněmovnou. Dokumenty zajišťují zákonodárcům schůdnější přístup ke kvalifikovaným informacím z nejrůznějších oborů s cílem umožnit lepší rozhodování. Minulý měsíc se akademie na obdobné spolupráci dohodla i s Úřadem vlády ČR.

05.04.2017 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2017) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět