Senát rozdával medaile: ocenění si odnesla třeba onkoložka Abrahámová či válečný hrdina Švarc

Stříbrné pamětní medaile senátu dostalo v předvečer Dne české státnosti - státního svátku svatého Václava - šestnáct oceněných. V horní komoře Parlamentu jim je předal její předseda Milan Štěch z ČSSD. Senát tak pošesté ocenil úspěšné vědce, umělce, sportovce nebo statečné vojáky.

Medaili dostala třeba profesorka a onkoložka Jitka Abrahámová. Před patnácti lety například založila onkologické pracoviště v pražské Fakultní Thomayerově nemocnici. Od té doby ho vede.

A za úspěchy v lékařství ocenil Senát také mezinárodně uznávaného dermatologa profesora Petra Arenbergra. Přednostu Dermatovenerologické kliniky Třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy a pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. V Česku také rozjel známou preventivní akci Stan proti melanomu. Lidé ho znají i jako člověka, který neváhá přibližovat odbornou práci laikům.

Medaili dostal také válečný hrdina četař Josef Švarc. Vstoupil do americké armády a podstoupil výcvik ve skotském Edinburghu. S nově vytvořenou československou vojenskou jednotkou bojoval o Dunkerk. Když se vrátil po válce do Čech, jako člověka ze západního odboje ho pronásledovala a surově vyslýchala Státní bezpečnost.

Mezi dalšími oceněnými byla třeba bývalá československá reprezentantka v běhu na lyžích Květa Jeriová-Pecková, trojnásobná olympijská medailistka z osmdesátých let. Medaili dostal v senátu také Jan Havelka - za zásluhy o vzkříšení Klubu českých turistů. Teď je jeho čestným předsedou.

Podle předsedy senátu Milana Štěcha z ČSSD medaile dostávají osobnosti, které vynikly ve svém oboru nebo přispěly k dobré pověsti Česka v zahraničí. Ceremoniál ale nemá konkurovat státním vyznamenáním v říjnu. V minulosti senát ocenil třeba zakladatel Nadace Charty 77 Františka Janoucha, filozofa Erazima Koháka, lyžařku Šárku Strachovou nebo hendikepovaného cyklistu Jiřího Ježka.

27.09.2017 - irozhlas.cz

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět