Senát má do jara vybrat dalšího člena rady ústavu pro totality

Senát má do jara vybrat dalšího člena Rady Ústavu pro studium totalitních režimů ( ÚSTR) na návrh občanských sdružení a institucí. ČTK to dnes oznámila Denisa Čermáková z Kanceláře Senátu. Politologovi, historikovi a prorektorovi Metropolitní univerzity Janu Burešovi skončí mandát 21. března. Může se ucházet o znovuzvolení. Novou šanci mají i kandidáti, které Senát na prosincové schůzi do rady nevybral.

Horní komora minulý týden v radě vyměnila tři z jejích sedmi členů. Mandát skončil nyní už bývalé předsedkyni rady Emilii Benešové, politologovi Lukáši Jelínkovi a sociologovi Michalu Uhlovi. Uhl znovu nekandidoval, Benešová a Jelínek se probojovali do finálového kola.

Novými členy rady se z 22 adeptů stali bývalý místopředseda Senátu Jiří Liška (dříve ODS) a někdejší poslanec ČSSD Karel Černý, kteří stáli u vzniku ústavu, spolu s ředitelem vysokomýtského muzea Jiřím Junkem.

Dlouhodobě neobsazeno je v radě křeslo po předsedkyni Konfederace politických vězňů Naděždě Kavalírové, která v lednu zemřela. Ani jednoho ze dvou náhradníků, které nabídl prezident Miloš Zeman, horní komora neschválila. Odmítla jak spisovatelku Lenku Procházkovou, tak zakladatele Jazzové sekce Karla Srpa. Srp nesplnil kvůli členství v KSČ podmínky pro zvolení.

Návrhy na doplnění rady ÚSTR je třeba předkládat do 28. února senátní volební komisi. Navrhovateli mohou být sdružení nebo jiné právnické osoby, jejichž předmětem činnosti je zkoumání historie, archivnictví, výchova, vzdělávání nebo ochrana lidských práv. Právo nominovat mají také sdružení účastníků protifašistického nebo protikomunistického odboje. Členem rady může být zvolen spolehlivý a bezúhonný nestraník. Nesmí být členem předlistopadové komunistické strany ani spolupracovníkem komunistické tajné policie nebo zpravodajské služby.

Senát volí dva členy rady z kandidátů navržených Sněmovnou, jednoho člena z prezidentských kandidátů a čtyři členy z kandidátů navržených občanskými sdruženími.

ÚSTR vznikl v roce 2008 s cílem zkoumat komunistickou a nacistickou totalitu. Zaměřuje se na protidemokratickou činnost někdejších bezpečnostních složek státu i na okolnosti změny demokratického režimu v autoritářský. Kromě badatelské činnosti se věnuje také zpřístupňování dokumentů.

12.12.2017 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2017) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět