Senát by měl podle Štěcha trvat na prodloužení lhůty na zákony

Praha 2. února (ČTK) - Senát by měl podle svého předsedy Milana Štěcha (ČSSD) při úpravách ústavy trvat na zdvojnásobení lhůty, kterou má na projednávání zákonů. Nyní horní komora má na posouzení běžných zákonů měsíc, což je podle senátorů u komplikovanějších norem typu zavádění elektronické evidence tržeb nedostatečné.

Štěch proto při jednání senátní ústavní komise označil za potřebné dát Sněmovně najevo, že žádnou ústavní změnu neschválí bez toho, aby v jejím rámci byla prodloužena doba na projednávání zákonů v horní komoře. Její předseda podotkl, že dvouměsíční lhůta by nebyla využívána u všech předkládaných norem, ale pouze u těch, které by vyžadovaly zevrubné posouzení úprav, které přijala Sněmovna.

Na prodloužení lhůty podle Štěcha panovala shoda s takřka všemi sněmovními frakcemi v předvolebním složení dolní komory, tehdy se ale ústavní změnu nepodařilo prosadit. Problémy proto Štěch neočekává ani nyní. Změna by mohla být zapracována například do ústavní novely, která by měla usnadnit vládě vysílání vojáků do zahraničních armádních misí.

Ústavní změny bude asi Parlament schvalovat nejdříve na podzim, až nabude účinnosti takzvaný stykový zákon o vztazích obou komor. Tato úprava zavede nové projednávání ústavních norem. Sněmovna a Senát je budou moci vzájemně upravovat. Nyní platí, že pokud Senát neschválí sněmovní verzi ústavní novely a vrátí ji poslancům s úpravami, dolní komora by je musela odsouhlasit, pokud by chtěla dosáhnout přijetí změny ústavy či ústavního zákona.

02.02.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět