Senát a Sněmovna budou mít 8. května den otevřených dveří

Praha 2. května (ČTK) - Sněmovna a Senát budou mít 8. května o státním svátku, který připomíná ukončení druhé světové války v Evropě, tradičně den otevřených dveří. Lidé budou moci na Den vítězství zavítat na místa, která znají zpravidla jen z televizních záběrů. V malostranských palácích Poslanecké sněmovny a Senátu si budou moci prohlédnout prostory, v nichž se projednávají a schvalují zákony.

Reprezentační sály, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory sídla Sněmovny budou přístupné od vchodu z Malostranského náměstí. Skupiny návštěvníků budou doprovázet průvodkyně Pražské informační služby, které hosty během zhruba hodinové prohlídky seznámí s historií budov, architektonickými zajímavostmi i s jejich současným využitím.

Senát návštěvníkům nabídne v doprovodu průvodců prohlídku nejkrásnějších historických prostor barokního Valdštejnského paláce. Mezi ně patří Hlavní sál, Rytířská síň, Audienční síň, Mytologická chodba nebo Jednací sál.

V přilehlém Kolovratském paláci budou moci příchozí nahlédnout mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde se scházela prvorepubliková a také protektorátní vláda. U salonku je k nahlédnutí kopie mnichovské dohody, kterou bylo před 80 lety tehdejší Československo připraveno nacistickým režimem o pohraniční území.

Právě historické milníky i kulatá výročí připomíná a připomene v Senátu řada akcí. Jednou z nich je výstava Okamžiky století, která zachycuje prostřednictvím fotografií České tiskové kanceláře sto let od vzniku samostatného československého státu.

Sídla obou parlamentních komor budou bezplatně zpřístupněna od 8:00 do 16:00. Loni do Senátu zavítalo 8. května 3200 lidí, Sněmovna přilákala 650 zájemců.

02.05.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět