Senátoři STAN připravují žalobu na Zemana kvůli údajné velezradě

Praha 17. května (ČTK) - Senátoři z klubu Starostů a nezávislých (STAN) rozhodli zahájit přípravu materiálů, které by měly vést k ústavní žalobě z velezrady na prezidenta Miloše Zemana. Důvodem jsou Zemanovy výroky o výrobě novičoku v Česku, které podle senátorů STAN ohrozily bezpečnost občanů ČR. O návrhu se ještě budou radit s ústavními právníky. Na dnešní tiskové konferenci v Senátu to oznámil místopředseda Senátu Jiří Šesták (STAN). Není však jisté, zda návrh získá dostatečnou podporu.

Záměr podporují senátoři z klubu KDU-ČSL a nezávislých, naproti tomu občanští demokraté jsou v této věci zdrženliví. Návrh kritizoval Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček a označil ho za ohrožení demokracie. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) ho považuje za absolutní hloupost.

Zeman počátkem května uvedl, že podle Vojenského zpravodajství se v Česku vyráběl novičok, podle Bezpečnostní informační služby nikoliv, a že se přiklonil ke zprávě armádní tajné služby. Jeho vyjádření využil Kreml ke zpochybnění britského tvrzení, že novičok, kterým byli v březnu v Británii otráveni někdejší dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julia, pocházel z Ruska.

Případný nepřítel nebo teroristická organizace tak podle Šestáka nyní vědí, k čemu se připravují české protichemické síly, k čemu a na jaké látky jsou připraveny, a na jaké nikoli. \"Proto jsme se rozhodli, že zahájíme přípravu materiálů, které po prověření ve spolupráci s ústavními právníky by měly vést k obvinění prezidenta republiky pro velezradu,\" řekl.

Senátní klub STAN má 12 členů, návrh ústavní žaloby může předložit nejméně jedna třetina senátorů, tedy 27 zákonodárců, pokud se domnívají, že prezident se dopustil velezrady nebo hrubého porušení ústavy nebo jiné součásti ústavního pořádku. Klub KDU-ČSL a nezávislých má 16 členů, dohromady by šlo o 28 senátorů. K přijetí návrhu žaloby na prezidenta je však třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Podání žaloby by pak musely potvrdit nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy aspoň 120 členů dolní komory.

Zatímco klub lidoveckých senátorů podle svého předsedy Petra Šilara návrh STAN podpoří, občanští demokraté jsou zdrženliví. Místopředseda klubu ODS Jiří Oberfalzer řekl, že vše, co prezident dělá, jsou politické a vrcholně provokativní postoje, ale žádný z nich nelze označit za velezradu. Klub senátorů ODS vyzval Zemana, aby svými nepoškozoval dobré jméno ČR.

Místopředseda senátorů ANO Jaroslav Větrovský na tiskové konferenci řekl, že pro něj je to nová informace, a proto není schopen se k ní vyjádřit. Jeho stranický kolega Ladislav Václavec poznamenal, že podle něj prezident bezpečnost občanů neohrožuje.

Zemanův mluvčí Ovčáček záměr označil za ohrožení demokracie v ČR. \"Extremisté ze STAN dalším útokem na přímo zvoleného prezidenta republiky ohrožují demokracii a svobodu v ČR,\" napsal na twitteru. \"Je to nesmysl, asi se nudí tihle pánové. Nevím, stále se tady vyvolávají nějaké spory, považuji to za absolutní hloupost,\" řekl novinářům po příletu ze summitu EU v Sofii Babiš.

17.05.2018 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2018) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět