Senátní komise k auditům zvažuje žaloby na ministerstva

Praha 24. září (ČTK) - Senátní komise pro vyhodnocení auditů týkajících se dotací EU pro holding Agrofert a premiéra Andreje Babiše (ANO) zvažuje právní kroky včetně správní žaloby vůči ministerstvům, která jí materiály nechtějí poskytnout. K přijetí rozhodnutí dnes ale komisi zatím chybělo dostatek členů, někteří z nich se na zasedání nestihli dostavit včas kvůli nepříznivé dopravní situaci. Jednání komise bylo krátce po zahájení uzavřeno pro veřejnost; komisi přišel o krocích Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) informovat jeho ředitel Martin Šebestyán.

Komise si na dnešní jednání pozvala také ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (za ANO). Chtěla po ní informace o obsahu auditů i o její odpovědi na ně. Dostálová však už před dvěma týdny účast odmítla. Zdůvodnila to tím, že připomínky k auditu nezpracovávala a ani s nimi nebyla seznámena. Odmítla rovněž vyslat úředníky, kteří odpověď zpracovávali, protože jsou vázáni mlčenlivostí.

Svého zástupce do komise vyslalo pouze ministerstvo zemědělství, nikoli ministerstvo financí. Komisi ale neposkytly ani audity, ani požadované odpovědi. Komise i Senát jako celek to označily za pohrdání horní komorou. Ministerstvo s ohledem na evropské předpisy a stanoviska Evropské komise tvrdí, že nemůže senátorům návrh auditní zprávy ani reakce na něj poskytnout. Ministerstva také odmítla vyjádření Evropské komise, podle kterého EK nezakázala úřadům, aby senátorům návrhy prověrek poskytla.

Komise, v níž je rovným dílem zastoupeno všech šest senátorských frakcí, má do konce ledna příštího roku shromažďovat informace týkající se auditních zpráv s cílem zajistit objektivitu. Měla by se rovněž zabývat chystaným stanoviskem českých úřadů k auditům a pokusit se porovnat současné auditní návrhy s dříve řešenými dotačními případy.

24.09.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět