Senát o nominačním zákonu a žalobcích rozhodne koncem října

Praha 8. října (ČTK) - Senát bude o nominačním zákonu, boji s kůrovcem, úpravě pravidel pro státní zástupce nebo o elektronických komunikacích rozhodovat na schůzi, která začne 30. října. Horní komora by měla začít projednávat také senátorský návrh ústavní novely o právu bránit se se zbraní. Termín a návrh programu dnes stanovil senátní organizační výbor. ČTK to sdělila senátní tisková tajemnice Sue Nguyen.

Nominační zákon má zavést pravidla pro výběr kandidátů do orgánů státních firem. Cílem vládní předlohy je omezit dosazování politických kandidátů do takzvaných trafik. Boj proti kůrovcové kalamitě má usnadnit novela lesního zákona, která mimo jiné zavede pravidla pro státní příspěvky na obnovu lesů jejich soukromým vlastníkům.

Sledované bude projednávání novely o státních zástupcích, která má podle vládní předlohy uzákonit pravidla kvůli vzniku Úřadu evropského veřejného žalobce. Část poslanců neúspěšně chtěla novelou posílit nezávislost státních zástupců podobně, jako to před časem navrhla i horní komora. Koalice chce ale změny prosadit až v dalším vládním návrhu.

Novela o elektronických komunikacích má snížit pokutu za přechod k jinému mobilnímu operátorovi. Zkrátit by se podle předlohy měla také lhůta pro převod telefonního čísla.

Horní komora má také v prvním kole posoudit doplnění Listiny základních práv a svobod, která by posílila právo majitelů legálně držených zbraní bránit sebe i druhé. Novela souvisí se snahou EU omezit vlastnictví střelných zbraní.

08.10.2019 - ČTK

Senát PČR využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK zakázáno.
Copyright (2019) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.

 


Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Zpět