Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Předseda Senátu Štěch jednal v Paříži o migraci a brexitu, zahájil výstavu Alfonse Muchy (12.09.2018)

Předseda Senátu Milan Štěch spolu se senátorem Václavem Hamplem, předsedou evropského výboru Senátu, navštívili Paříž. V průběhu dvoudenní cesty jednali s předsedou Senátu Francie Gérardem Larcherem, zúčastnili se zahájení výstavy malíře Alfonse Muchy a setkali se také s místními politiky a významnými krajany.

Předseda Senátu Štěch se svým francouzským protějškem Larcherem, vlevo velvyslanec ČR ve Francii Petr Drulák

Předseda Senátu Štěch se svým francouzským protějškem Larcherem, vlevo velvyslanec ČR ve Francii Petr Drulák

Předseda Senátu Milan Štěch při příležitosti stoletého výročí založení republiky připomněl podporu Francie, díky které se Československo mohlo po válce etablovat jako nezávislý stát. Podle Milana Štěcha je právě evropská integrace (a vzájemný dialog na úrovni evropských institucí) klíčovým aspektem, díky kterému je Evropa od konce 2. světové války v relativním míru.

Gérard Larcher se se šéfem českého Senátu shodl, že migrace bude hlavním tématem nadcházejících voleb do Evropského parlamentu. „Pokud nebudeme schopni předložit a prosadit řešení aktuálních palčivých problémů, může být budoucnost EU vážně ohrožena. Musíme bojovat, aby populisti nevyhráli nad tradičními evropskými hodnotami, které vždy přímo souvisely s přítomností tradičních demokratických stran – ať už liberálních, sociálně demokratických nebo křesťanských,“ uvedl Larcher.

Tématem bezmála tříhodinového jednání obou lídrů byla také obchodní spolupráce obou zemí. V Česku působí pět stovek francouzských firem, které zaměstnávají sto tisíc lidí. Gérard Larcher hovořil také o připravovaných ústavních změnách, které se dotýkají také pravomocí Senátu. Ústavním změnám je francouzský Senát nakloněn, avšak odmítá vyhovět populistickým snahám o zkrácení legislativního procesu, ve kterém právě role horní komory v upravování zákonů je nezastupitelná.

 

Při diskusi o brexitu upozornil předseda Senátu Štěch, že česká ekonomika je jednou z nejvíce liberalizovaných v EU, z čehož plynou obavy. „Brexit musí být seriózní odlukou, ale neměl by výrazně narušit vzájemný volný obchod a další svobody. Podmínky odchodu Velké Británie z EU musejí být co nejvíce férové. Nemůžeme připustit, aby poškodily zbývajících 27 států EU,“ řekl předseda Senátu Štěch.

 

Senátní delegace se v úterý podvečer zúčastnila slavnostního zahájení velkolepé retrospektivní výstavy Alfonse Muchy v Paříži, která se hned v úvodu těšila obrovskému zájmu veřejnosti. Díla svého dědečka přiblížil zástupcům Senátu John Mucha, vnuk malíře Alfonse Muchy. Úterní program zakončilo setkání se čtveřicí významných místních osobností: politology Jacquesem Rupnikem a Janem Rovným, skladatelem Kryštofem Mařatkou a organizátorkou filmového festivalu CzechIN Markétou Hodouškovou. Diskuse se týkala aktuálního společenského a politického vývoje v ČR a dalších česko-francouzských témat. V závěru cesty si senátoři Štěch a Hampl za účasti krajanů připomněli na hřbitově Pere Lachaise památku Čechů, kteří v řadách cizinecké legie přispěli ke vzniku Československa.

Eva Davidová, 12.09.2018

Odkaz na akce v kalendáři:

11.09.2018 00:00 11.9.-12.9.2018, Francouzská republika, Paříž Předseda Senátu Parlamentu ČR M. Štěch navštíví spolu s předsedou Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu Parlamentu ČR V. Hamplem Francouzskou republiku.