Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Česko-japonské vztahy slaví 100 let. V Senátu se představí tradiční divadlo kjógen (22.09.2020)

Živé vysílání tradičního japonského komediálního divadla kjógen připravily u příležitosti oslav 100. výročí česko-japonských vztahů Senát Parlamentu ČR a Velvyslanectví Japonska v ČR ve spolupráci s Českou tiskovou kanceláří. Představení v sala terreně Valdštejnské zahrady proběhne ve středu 23. září 2020 od 18 hodin a zahájí jej předseda Senátu Miloš Vystrčil, ministr zahraničí Tomáš Petříček a japonský velvyslanec Šimazaki Kaoru.

„Česká divadelní skupina Divadlo kjógen je svým způsobem  světový unikát. Zprostředkovává českým divákům japonskou mezihru, komickou frašku kjógen, vkládanou původně mezi vážné obřadní hry Nó. Vytvořila tak svébytný a specifický divadelní útvar, který je nám velmi blízký, ač pochází z dávné doby a z dalekého Japonska. Jsem rád, že jej uvedeme v Senátu, a oslavíme tak kulaté výročí česko-japonských vztahů,“ říká Miloš Vystrčil, předseda českého Senátu.

„Když jsme sledovali, s jakým nasazením Češi od března kvůli koronaviru pořádali koncerty či filmové festivaly online, uvědomili jsme si, že není třeba ani na podzim omezovat počet lidí, kteří s námi budou slavit toto důležité výročí. Všichni mohou na svých chytrých telefonech nebo počítačích sledovat skvělé představení v podání Divadla kjógen. Prožijte s námi večer plný smíchu a oslavte s námi stoleté výročí česko-japonského přátelství,“ vyzývá velvyslanec Japonska v České republice Šimazaki Kaoru.

Unikátní české Divadlo kjógen po více než 20 let své existence tříbí své umění pod vedením rodu Šigejama Sengoró, který se tradičnímu žánru kjógen věnuje už po generace. Soubor odehrál stovky představení v Česku i v zahraničí. V roce 2016 byly jeho umělecké zásluhy doceněny i v Japonsku, kde získal prestižní cenu Saikašó. Divadlo kjógen hraje v češtině, jeho podání japonského tradičního repertoáru je však dle odborníků zcela autentické.

Živý přenos představení bude k dispozici na webu ČTK či na webovéFacebookové stránce Velvyslanectví Japonska v České republice a po jeho skončení zůstane k dispozici v archivu. Vysílání je dostupné bez poplatků a nevyžaduje předchozí registraci.

Veřejnost a média

Osobní účast je možná pouze na pozvánku.

Zástupci médií se mohou za účelem zpravodajství přímo z místa konání akreditovat prostřednictvím tohoto formuláře do středy 23. září 15:00.

 

Sue Nguyen, 22.09.2020