Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Méně známé příslušníky rodu Valdštejnů představí výstava ve Valdštejnské zahradě (20.08.2020)

Návštěvníci Valdštejnské zahrady si mohou od čtvrtka 20. srpna prohlédnout výstavu „Valdštejnové známí i neznámí“. Ta je věnovaná příslušníkům rodu Valdštejnů, jejichž životní stopa nedosáhla slávy Albrechta z Valdštejna, ale přesto se jejich skutky a činy významně zapsaly do české historie. Expozice je umístěna ve Valdštejnské zahradě, na podestě u vstupu na 1. nádvoří Valdštejnského paláce, až do 11. října 2020.

Obrázek přidružený k tiskové zprávě

Výstava, která se koná pod záštitou senátora Tomáše Czernina, se zaměřuje na neobjevené členy rodu. Jedním z nich je například Josef Karel Emanuel z Valdštejna-Vartenberka, který sloužil v císařské armádě, kde dosáhl hodnosti generála. V roce 1785 si přivedl do Duchcova proslulého světoběžníka Giacoma Girolama Casanovu.

Karel Arnošt z Valdštejna započal úspěšnou dvorskou dráhu na dvoře císaře Leopolda I. v roce 1689, kdy se stal říšským radou. V témže roce byl také pověřen diplomatickou misí do Španělska, stal se mimořádným vyslancem v Polsku a následně působil jako vyslanec v Savojsku a Braniborsku, jako úspěšný diplomat působil v Berlíně. Byl jmenován císařským tajným radou a v roce 1698 obdržel od španělského krále Karla II. Řád zlatého rouna.

Emanuel František Arnošt z Valdštejna se stal šestým litoměřickým sídlením biskupem. V době jeho episkopátu došlo k největšímu územnímu rozmachu diecéze. Biskup Emanuel František Arnošt věnoval mnoho času vědě a výtvarnému umění. V Litoměřicích zřídil vědeckou knihovnu a neustále ji doplňoval moderní literaturou z celé Evropy.

Další podrobnosti o celkem osmi významných představitelích z rodu Valdštejnů, kteří se nezapomenutelně zapsali do české historie, můžete odhalit na 9 venkovních panelech.

Výstava "Valdštejnové známí i neznámí" je součástí dlouhodobého cyklu Národního památkového ústavu "Po stopách šlechtických rodů", kdy letošní rok byl vyhlášen rokem Valdštejnů. Expozice je veřejnosti přístupná zdarma denně do 11. října 2020, od 7.30 do 17.30 hodin.

Partnerem projektu Národního památkového ústavu, do něhož se zapojilo téměř 30 památek České republiky, je Ministerstvo kultury. Projekt nabízí pro veřejnost odborné přednášky, kulturní i hudební akce, prohlídky běžně nepřístupných míst, komentované procházky i edukační program pro děti. Program projektu je dostupný na www.npu.cz.

Denisa Čermáková, 20.08.2020