Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Dvakrát měř, jednou řež, říká ke změnám ústavního pořádku nový předseda ústavní komise Senátu Hraba (09.12.2020)

9. prosince 2020, Praha. V novém složení se poprvé sešla Stálá komise Senátu pro Ústavu České republiky a parlamentní procedury, kterou v následujících dvou letech povede senátor a advokát Zdeněk Hraba (STAN). Mezi priority komise zařadila ústavní úpravy krizových situací a modernizaci jednacího řádu Senátu.

Senátor Zdeněk Hraba

Senátor Zdeněk Hraba

 

„Naše Ústava je účinná téměř 28 let a od té doby byla několikrát měněna, bohužel ne každá změna však byla posunem k lepšímu. Proto by u změn ústavního pořádku mělo platit pravidlo dvakrát měř, jednou řež,“ říká senátor a předseda ústavní komise Zdeněk Hraba.

Jako jeden z hlavních úkolů Hraba vnímá užší spolupráci se ústavní komisí Poslanecké sněmovny. „Na naše první jednání přišla i předsedkyně poslanecké Stálé komise pro Ústavu ČR Kateřina Valachová. Shodli jsme se, že veškeré ústavní změny musejí naše komise společně pečlivě diskutovat,“ říká Zdeněk Hraba s tím, že právě spoluprací obou komisí chce navázat na práci svého předchůdce Jiřího Dienstbiera.

Komise se na svém zasedání zabývala prioritami na své další funkční období. Mezi ty by podle předsedy Hraby měla s ohledem na aktuální krizi patřit precizace ústavní úpravy krizových situací, a to jak pro případ živelných, tak zdravotních katastrof. Dalším tématem má být modernizace jednacího řádu Senátu a prodloužení lhůty, během které se může horní komora návrhy zákonů zabývat.

V současnosti je v různé formě projednávání 17 návrhů na změnu ústavního pořádku, z nichž se velká část týká možnosti zavedení celostátního referenda nebo ústavní ochrany vody. Podán je také návrh na zavedení tzv. klouzavého mandátu a návrh rozšíření Listiny základních práv a svobod o právo na obranu života i se zbraní v ruce, jehož spolupředkladatelem je právě senátor Hraba.

Do práce ústavní komise promluví i sněmovní volby v příštím roce. „Může se stát, že poslanci zvolení v příštím roce budou na změny Ústavy nahlížet jinak. Ať už se priority poslanců posunou po volbách jakýmkoliv směrem, věřím, že Senát bude i nadále pečlivě vykonávat svoji roli hlídacího psa našeho ústavního pořádku,“ doplňuje na závěr Hraba.

 

Sue Nguyen, 09.12.2020