Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

J. Kubera po jednání se srbskou premiérkou: Balkán nabízí příležitost pro české podniky, naší snahou je podpořit jeho vstup do EU (10.12.2018)

Předseda Senátu Jaroslav Kubera přijal ve Valdštejnském paláci srbskou premiérku Anu Brnabić. Hovořili o snaze Srbska vstoupit do EU, o hospodářské spolupráci obou zemí a také o situaci na Balkánu.

Jaroslav Kubera se srbskou premiérkou Brnabić

Jaroslav Kubera se srbskou premiérkou Brnabić

Předseda Senátu Jaroslav Kubera zdůraznil, že vztahy Česka a Srbska nejsou zatíženy žádnými problémy, a proto je vhodná doba na prohlubování vzájemné spolupráce na všech úrovních. „Česká republika chce diverzifikovat obchod. I v době měnících se vztahů EU s Velkou Británií je třeba hledat další příležitosti. Předně má Česko zájem o země, jako je Srbsko – stabilní obchodní partnery, se kterými máme mnoho společných témat. Takzvané staré členské státy EU jen těžko pochopí historické problémy, se kterými se naše země v minulosti potýkaly,“ řekl Kubera a dodal: „Není to zdaleka jen Rusko nebo Čína, ale samozřejmě také země Balkánu patří mezi destinace, o které mají zájem české podniky.“

Podle něj se česko-srbské vztahy v posledních letech zbavily všech historických křivd. Vyjádřil také silnou podporu ČR vůči snaze Srbska vstoupit do EU. „Víme, že máte dojednaných 14 z celkových 35 kapitol přístupových jednání. Podporujeme integrační snahy Srbska a se zkušeností členské země můžeme zejména doporučit, aby Srbsko nepodcenilo kvalitu svých vyjednavačů, kteří mají sílu zajistit v budoucnu silné postavení země uvnitř EU,“ uvedl Kubera. Ten zdůraznil, že pro Srbsko je důležitá stabilita a perspektiva celé oblasti Balkánu.

Se srbskou premiérkou hovořil předseda Senátu také o atmosféře ve společnosti. „Nejen slova, ale konkrétní činy. My politici musíme spojovat společnost, to je nás společný úkol,“ uzavřel Kubera.

 

Eva Davidová, 10.12.2018

Odkaz na akce v kalendáři:

10.12.2018 18:00 Předseda Senátu PČR J. Kubera pořádá za účasti místopředsedy Senátu PČR J. Horníka, předsedy Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu PČR P. Fischera a místopředsedy Výboru pro záležitosti Evropské unie Senátu PČR P. Orla slavnostní večeři na počest předsedkyně vlády Srbské republiky J.E. paní Any Brnabić.