Senát Parlamentu České republiky

Valdštejnské nám. 4, 118 01  Praha 1

Sue Nguyen
Telefon
+420 257 072 342
Mobilní telefon
+420 723 681 975

Karafa s českým granátem i křišťálový lev na výstavě protokolárních darů v Senátu (17.01.2019)

Sada karafy se skleničkami zdobená českým granátem či křišťálový lev jako symbol české státnosti nebo vybrané dary, které obdrželi představitelé Senátu od zahraničních delegací, si mohou prohlédnout návštěvníci v Mytologické chodbě Valdštejnského paláce. Výstava protokolárních darů je ke zhlédnutí až do 14. dubna 2019.

Obrázek přidružený k tiskové zprávě

Většina setkání státních představitelů se zahraničními delegacemi je tradičně završena výměnou darů. Jedná se o předměty, které jsou pro daný stát typické a které by měly navštívenou zemi připomínat. Senát Parlamentu ČR prezentuje Českou republiku především českým sklem. Prezidentům a šéfům parlamentních komor, kteří oficiálně navštíví Českou republiku, předává předseda českého Senátu například karafu se skleničkami, které zdobí český granát, či křišťálového lva. Ten váží přes dva kilogramy a je vyroben z formy z období první republiky. Tento dar, který mají návštěvníci možnost si prohlédnout, je zajímavý i tím, že se nevozí do zahraničí, ale předává se pouze na území České republiky.

Kromě darů ze skla je vystavena i sada ručního papíru, který byl vyroben v Ruční papírně ve Velkých Losinách, jedné z nejstarších dosud pracujících manufaktur.

K vidění je i celá řada darů, které obdržel předseda či místopředsedové Senátu od zahraničních partnerů. Mezi vystavovanými jsou tak nejenom dary z evropských zemí, ale i Japonska, Jemenu, Kanady nebo Nového Zélandu.

Výstava protokolárních darů se koná pod záštitou předsedkyně Stálé komise Senátu pro práci Kanceláře Senátu Jitky Seitlové. Veřejnosti je přístupná od ledna do března vždy první víkend v měsíci od 10.00 do 16.00 hod. Od dubna každý víkend od 10.00 do 17.00 hod. Vstup volný.

Denisa Čermáková, 17.01.2019